Ali Haydar Yuluğ döneminde Ankara'da kentleşme (1924-1926)
Urbanization in Ankara during Ali Haydar Yuluğ era (1924-1926)
  1. Tez No: 558968
  2. Yazar: BAŞAK KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ali Haydar Yuluğ Döneminde Ankara'da Kentleşme (1924-1926) başlıklı çalışma, iki yıl süre ile Ankara'da şehreminliği görevini üstlenen Ali Haydar Bey'in Cumhuriyet'in yeni başkenti Ankara'da yürüttüğü belediyecilik faaliyetlerini kapsamaktadır. Orta Anadolu coğrafyasında küçük bir kent görünümünde olan Ankara'nın modern bir kent görünümüne kavuşması, kentin önce başkent ilan edilmesi ve ardından şehremaneti kimliğini kazanması ile gerçekleşmiştir. Siyaseten önemli bir kent haline dönüşen Ankara Şehremini Ali Haydar Bey döneminde yürütülen imar faaliyetleri ile taçlandırılmıştır. Böylece yeni devletin yeni başkenti, Atatürk ve öncü kadrosunun tasarladığı modern bir kent görünümüne kavuşmuş ve diğer Anadolu kentlerine emsal teşkil etmiştir. Ankara'nın öncü olma rolünde Cumhuriyet döneminin büyük oranda ilk imar faaliyetlerinin sorumluluğunu üstlenen Ali Haydar Bey görev yaptığı kısa sürede, belediyecilik tarihinde öne çıkan isimlerden biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
The work titled 'Urbanization in Ankara during Ali Haydar Yuluğ Era (1924-1926) include Ali Haydar Bey's who commissioned to Ankara Municipality for two years, services of municipality in Ankara the new capital of republic. Ankara was a small town at the Middle Anatolian Region before being capital then transformed to a modern town and take municipality identity. City of Ankara which became politically important city, decorated by public improvements during Ali Haydar Yuluğ era. Thus the new capital of new state transformed to a modern city which designed by Ataturk and high state officials and Ankara served as a model to other cities in Anatolia. Just in two years Ali Haydar Bey came to the forefront in history of municipalities as he made city of Ankara to lead first public improvements in Republic era.