Market alışverişini geleneksel mağazalardan ve internet üzerinden yapan tüketicilerin karşılaştırılması
A comparison of consumers purchasing groceries from traditional stores with consumers purchasing groceries from online stores
- Tez No: 558995
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnternet üzerinden alışveriş yapmak her geçen gün daha da yaygın hale gelmektedir. Ancak tüketicilerin İnternet üzerinden daha çok elektronik ürünler, seyahat bileti, kitap, giyecek gibi ürünleri satın aldığı, market ürünlerini ise geleneksel mağazalardan almayı tercih ettiği görülmektedir. Bu çalışmada market ürünlerini geleneksel mağazalardan ve İnternet üzerinden satın almak konusunda tüketicilerin görüşleri alınmış ve bu görüşler tüketicilerin çeşitli demografik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. 350 adet tüketiciden toplanan verilerin analizi sonucunda, kozmetik grubu ürünler tüketicilerin İnternet üzerinden satın almayı en çok tercih ettikleri market ürünleri olurken, şarküteri ürünleri ile yaş sebze ve meyve en az satın alınan market ürünleri olduğu görülmüştür. Ayrıca, gerçekleştirilen T Testleri ve ANOVA Testleri sonucunda, İnternet üzerinden market alışverişi yapmak konusunda farklı demografik özelliklere sahip tüketicilerin görüşlerinin farklılık arz ettiği tespit edilmiştir. Diğer yandan, geleneksel mağazalardan market alışverişi yapmak konusunda tüketicilerin görüşleri, genel olarak demografik özelliklerine göre değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
Online shopping is becoming increasingly more widespread. However, it is seen that consumers prefer to buy products like consumer electronics, travel tickets, books and clothing from online stores, while they prefer to buy grocery products from traditional stores. In this study, the opinions of the consumers about purchasing groceries from traditional stores and from online stores were taken and these opinions were compared in terms of the various demographic characteristics of the consumers. As a result of the analyses of the data collected from 350 consumers, cosmetic group products are the most preferred grocery products for consumers to buy over the İnternet, while delicatessen products and fresh vegetables and fruits are the least purchased grocery products. In addition, based on T Tests and ANOVA Tests performed, it is found that the opinions of the consumers about grocery shopping on the İnternet varies according to their demographic characteristics. On the other hand, consumers' views on purchasing groceries from traditional stores do not vary according to their demographic characteristics.