Spor yapan ve yapmayan ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile mental iyi oluş arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction and mental well-being in adolescent who actively participate at least one sport
  1. Tez No: 719647
  2. Yazar: MERVE KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BURÇAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma ile spor yapan ve yapmayan bireylerde sosyal medya bağımlılığı ve mental iyi oluş arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu ilişki incelenirken demografik özelliklerden; cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, ailenin ortalama aylık geliri, sosyal medyada geçirilen süre gibi değişkenlere yönelik veriler toplanmıştır. Araştırmaya 109 kadın, 97 erkek olmak üzere 206 lise öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların 69'u sporcu, 137'si sedanter bireylerdir. Bu araştırmada İlişkisel Tarama Deseni kullanılmıştır. Veriler SPSS 26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği Kolmogorov-Smirnov testiyle tespit edilmiş ve karşılaştırmalarda T-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way ANOVA) kullanılmıştır. İlişkisel analizlerde ise Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, anne-baba eğitim düzeyleri, spor yapma durumlarına göre mental iyi oluş ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Sınıf düzeylerine göre Mental İyi Oluşları arasındaki farka bakıldığında ise 10. sınıf öğrencilerinin lehine 9.ve11. sınıf öğrencileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların sosyal medyada geçirdikleri süre arttıkça mental iyi oluş düzeylerinin azaldığı ancak bu durumun istatistiksel olarak bir anlam ifade etmediği anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra katılımcıların sosyal medyada geçirdikleri süre ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu yani süre arttıkça bağımlılık düzeyinin de arttığı görülmektedir. Diğer bir değişken olan katılımcıların gelir düzeyleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu, sosyal medya bağımlılıkları arasında ise negatif yönde bir ilişki olduğu görülmektedir. Söz konusu ilişki durumu her iki değişken açısından da istatistiksel açıdan bir anlam ifade etmemektedir. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ve mental iyi oluş düzeyleri arasında ise negatif yönde bir ilişkinin olduğu fakat bu ilişkinin istatistiksel açıdan bir anlam ifade etmediği anlaşılmaktadır. İstatistiksel açıdan bir anlam ifade etmese de negatif yönlü bir ilişkinin olmasının, yani bağımlılık arttıkça mental iyi oluşun azalmasının önemli bir bulgu olduğu söylenebilir. Son değişkenimiz olan spor yapan öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlara göre sporcu katılımcıların mental iyi oluş düzeyleri arttıkça sosyal medya bağımlılıklarınız azaldığı yorumu yapılabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between social media addiction and mental well-being in individuals who play at least one sport and do not actively play any sports. While examining this relationship, following variables; demographic characteristics such as gender, grade level, mother's education level, father's education level, average monthly income of the family and time spent on social media were collected. 206 high school students, 109 females and 97 males, participated in the study. 69 of the participants are athletes and 137 are sedentary individuals. Relational Scanning Design (RSD) was used in this study. The data were analyzed using the SPSS 26 program. It was determined by Kolmogorov-Smirnov test that the data showed normal distribution. T-test and One Way ANOVA were used for comparisons of variables and Pearson Correlation Test was used for relational analysis of the variables. As a result of the research; there was no significant difference found between mental well-being and social media addiction levels according to gender, parents' education levels, and their ability to do sports when analyzed these variables individually. There is no significant difference found between 9th, 11th and 12th grade students between mental well-being, however, there is a meaningful significant difference is found in favor of 10th grade students vs. mental well-being. In other words, 10th grade students has statistically significant mental well-being score compared to other grades. In addition, it was understood that as the time spent by the participants on social media increased, their level of mental well-being decreased; however, this finding is not statistically significant. Moreover, it has seen that there is a positive and significant relationship between the time spent by the participants on social media and social media addiction, that is, the level of addiction increases as the duration increases. It is seen that there is a positive relationship between the income levels of the participants, which is another variable, and their mental well-being levels, while there is a negative relationship between their social media addictions. The relationship in question is not statistically significant for both variables. It is understood that there is a negative relationship between the social media addiction levels and mental well-being levels of the participants, but this relationship does not mean statistically. Although it doesn't make sense statistically, it can be said that there is a negative relationship, that is, the decrease in mental well-being as addiction increases, is an important finding. It is understood that there is a negative and significant relationship between the social media addiction levels of the students who do sports, which is our last variable, and their mental well-being levels. According to these results, although at the beginning there is not significantly statistical correlation between mental well-being with it can be interpreted that as the mental well-being of the athletes increases, while social media addictions decrease.