Koroner arter hastalığı etyopatogenezinde helikobakter pilori enfeksiyonunun yeri ve önemi
The role of virulent helicobacter pylori strains in the etiopathogenesis of coronary artery disease
- Tez No: 559050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİP HAKAN YÜCEYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar kronik gastrit Helikobakter Pilori(Hp)enfeksiyonu ile koroner arter hastalığı (KAH) arasında pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir.Hp'nin KAH oluşturma mekanizmasında kronik inflamasyonun önemli olduğu düşünülmektedir.Sitotoksin ilişkili gen -A(cag-A) taşıyan suşların taşımayan suşlara göre inflamatuvar etkilerinin daha fazla olduğu ileri sürülmektedir.Bu çalışma KAH ile Hp enfeksiyonu arasındaki ilişkinin araştırılmasının yanında, Hp suş farklılıklarının ve inflamatuvar yanıtın öneminin de belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı sosyoekenomoik özellikte 30 KAH'lı olgu ve kontrol grubu olarak benzer yaş ve cinsiyette 30 olgu çalışmaya dahil edildi.Hp varlığı rapid üreaz testi, histolojik ve serolojik (anti-Hp IgG) yöntemlerle belirlendi.CagA titreleri ile birlikte serum tümor nekrozis faktör alfa (TNF-α), gastrin ve fibrinojen düzeyleri ölçüldü KAH grubunda Hp infeksiyon oranı %93.3 kontrol grubunda ise %86.6 saptanmıştır.(p=0.705)Serum CagA titreleri KAH ve kontrol gruplarında sırasıyla 28.13+9.21U ve 18.32+5.8u olarak belirlenmiştir.Serum TNF-α ölçümleri ise KAH grubunda 15.21+4.30pg/ml ve kontrol grubunda 5.36+2.41 pg/ml bulunmuştur.Serum CagA ve TNF-α düzeyleri her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermiştir.[p=0.000).KAH grubunda Cag A seropozitifliği %67.8 kontrollerde ise %42.3 saptanmıştır(p=0.021).Serum gastrin düzeyleri KAH grubunda daha yüksek ölçülmesine rağmen iki grup arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır(p=0.379)Fibrinojjen ise KAH grubunda daha yüksek blunmuştur.(370+51mg/ml ve 247+43mg/ml: p=0.001)KAH'da tutulan damar sayısı ile CagA pozitifliği ve TNF-α düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. Daha belirgin kronik inflamasyona ve prokoagülan maddelerde yükselmeye neden olan Hp'nin CagA taşıyan suşlarının KAH etyopetogenezinde rol oynayabileceği sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies have shown a positive correlation between coronary artery disease (CAD) and gastric Helicobacter pylori (H. pylori) infection. The possible mechanism by which H. pylori could increase the risk of CAD is chronic inflammation. More uirulent H. pylori strains bearing the cytotoxin associated gene A (CagA) can induce much more inflammation than CagA negatiue strains. The aim of our study was to assess the role of uirulent H. pylori strains and inflammatory response in the pathogenesis of CAD. We studied 30 patients with CAD, age and sex being matched with 30 controls of similar social class. We determined the presence of H. pylori infection by rapid urease test, histology and serology (anti-H. pylori IgG). CagA status, serum tumor necrosis factor-alpha (TNF-), gastrin and fıbrinogen leuels were also studied. The presence of H. pylori infection was statistically equal in CAD group (93.3%) and controls (86.6%)(p=0.705). Serum CagA titers were 28.13±9.21 U and 18.32±5.8 U in the CAD and control group respectively. Serum TNF- levels were 15.21±4.30 pg/ml in the CAD group and 5.36±2.41 pg/ml in the control group. Serum CagA and TNF- levels showed a significant difference between the two groups (p=0.000). Patients with CAD had a higher prevalence of CagA-positive strains than controls (67.8% uersus 42.3%; p=0.021). The serum gastrin level was higher in CAD but there was no signifıcant difference between two groups (p=0.379). Fibrinogen levels of the CAD group were signifıcantly higher than those of the control (370±51 mg/ml and 247±43 mg/ml, p=0.001). Furthermore, numbers of occluded uessels in CAD patients were positiuely correlated with both cagA positiuity and TNF- leuels. In conclusion, CagA bearing strains of H.pylori may increase the risk of CAD by inducing chronic inflammation and increasing the expression of cytokines and procoagulant substance.