Ludwig Van Beethoven'ın Opus 2 No.1 Piyano Sonatı birinci bölümünün incelenmesi ve öğretimine yönelik öneriler
Ludwig Van Beethoven's Opus 2 No.1 Piano Sonata recommendations for the study and teaching the first part
- Tez No: 559051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BIRSEN JELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ludwig van Beethoven'in piyano sonatları piyano eğitiminde önemli yer tutmaktadır. Bu araştırmanın amacı, L.V. Beethoven'in Opus 2 No 1 sonatını piyano öğretimine yönelik incelemektir. Betimsel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmada L. V. Beethoven'in piyano için bestelediği Opus 2 No.1 sonatı“biçimsel yapı, ”motifsel yapı“ ve ”teknik güçlükler" bakımından analiz edilmiştir. Yapılan inceleme ve yazılan teknik çalışmalar sayesinde öğrencilerin bu sonatı kısa sürede öğrenmelerini sağlayabileceği ve benzer sonatları çalışmalarına örnek oluşturabileceği sonucuna varılmış ve bestecinin diğer enstürmanlar için bestelemiş olduğu sonatlarının da analiz edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ludwig van Beethoven's piano sonatas have an important place in piano education. The aim of this study was to determine the L.V. Beethoven's Opus 2 No 1 sonata for piano teaching. In this study which was conducted by using descriptive research method, Opus 2 No.1 sonata composed by L. V. Beethoven for piano was analyzed in terms of“formal structure, sel motif structure”and "technical difficulties.. It was concluded that the students could learn this sonata in a short time and could create similar sonatas as an example for their studies and it was suggested to analyze the sonatas that the composer composed for other instruments.