Milliyetçilik ve medya ilişkisi bağlamında son dönem Türk televizyon dizileri incelemesi: 'Börü', 'Söz' ve 'Savaşçı' dizileri örneği
Analysis of the recent Turkish television series in the context of nationalism and media: Examples of 'Börü', 'Söz' and 'Savaşçi' television series
- Tez No: 559067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Batı toplumlarının ulus-devlet olma sürecinde bir ideoloji olarak ortaya çıkan milliyetçilik, günümüzde, devletlerin birleştirici ve birliğini korumada en önemli unsurlardan biri olan“aidiyet kimliği”olarak şekillenmiştir. Bu sebeple, varlığını sürdürebilmesi ve kimliğini pekiştirebilmesi için biz ve öteki tasarımı yapmak zorundadır. Biz ve ötekini ayıran sınırlar, kültürel özellikler, ortak tarih gibi fenomenler; çevresel faktörler, eğitim, kitle iletişim araçları ile sürekli hatırlatılmaktadır. Günümüzde en önemli hatırlatıcı ve milliyetçi söylemin yeniden üretildiği alan olarak medya, toplumun yaşamsal döngüsünden, siyasi ortamından etkilenmektedir. Tarih boyunca olduğu gibi son dönem Türkiye medyası da son dönemdeki olay ve durumlardan etkilenerek ürünler sunmaktadır. Bu tezde, medya ve milliyetçilik arasındaki ilişki bağlamında son dönemde yayınlanmış olan“Börü”,“Söz”ve“Savaşçı”dizileri eleştirel söylem analizi yöntemiyle incelenerek anlamlandırılmaya çalışılmış ve elde edilen bulgular sonucunda bu dizilerin gerçek olaylarla ilişki kurarak milliyetçi söylemin yeniden üretilmesine katkıda bulundukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nationalism, which emerged as an ideology in the process of becoming a nation-state of Western societies, is now shaped as the identity of belonging, which is one of the most important elements of the unity of the states. For this reason, in order to maintain its existence and to reinforce its identity, it have to do the“we and others”design. Differences such as boundaries, cultural features, common history, separating“us and others”; always reminded by environmental factors, education and media. Today, the most important reminder and the area where the nationalist discourse is reproduced, the media is influenced by the life cycle and the political environment of the society. As throughout history, the recent media products in Turkey is also affected by events and situations. In this thesis, the television series“Börü”,“Söz”and“Savaşçı”published in the context of the relationship between media and nationalism were analyzed through critical discourse analysis. As a result, it is concluded that these series contribute to the reproduction of nationalist discourse by establishing a relationship with real events.