Üniversitelerin kurumsal imajının öğrencileri tarafından değerlendirilmesi: TOBB'a bağlı odaların vakıf üniversitelerinin kurumsal imajına yönelik bir araştırma
Evaluation of the corporate image of universities by their students: A research towards the corporate image of foundation universities of TOBB –a affiliated chambers
  1. Tez No: 559068
  2. Yazar: MUSTAFA AKGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, imaj ve imajın kavramsal tanımı yapılarak vakıf üniversitelerinin kuruluşu, işleyişi imaj faaliyetleri değerlendirilmiş olup, bu kapsamda TOBB'a bağlı oda vakıfları tarafından kurulan üniversitelerin kurumsal imajının bu üniversitedeki öğrenciler tarafından nasıl değerlendirildiğine yönelik bulgulara yer verilmiştir Çalışma hazırlanırken literatür taraması yapılmış olup, üniversitelerin kurumsal imaj faaliyetlerine yönelik tezler ve bu alandaki diğer kaynaklar incelenmiştir. Çalışmada TOBB'a bağlı oda vakıflarının kurmuş olduğu iki üniversitede öğrenim gören 402 öğrenciye anket uygulanmış, bu öğrencilerin gözünde üniversitelerinin kurumsal imajı ele alınmıştır. Yapılan anket sonuçlarına göre; bazı eksiklikler olmasına rağmen, bu üniversitelere ilişkin memnuniyetin ve kurumsal imajın olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ankete katılan öğrencilerin gözünde vakıf üniversitelerinin devlet üniversitelerinden daha fazla imkâna sahip olduğu, bu durumun da kurumsal imajı etkilediği tespit edilmiştir. Anket sonuçlarına göre; bu üniversitelerde öğrenciyi okula bağlayıcı sosyal ve kültürel etkinliklerin artırılması, yemek ve barınma ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanması, akademik kadroların genişletilmesi, staj imkânlarının artırılması gibi bazı eksikliklerin giderilmesi hâlinde üniversitelerin olumlu olan imajlarının öğrencilerin gözünde daha da güçlenebileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler; İmaj Yönetimi, Kurumsal İmaj, Üniversite İmajı, Vakıf Üniversiteleri.
Özet (Çeviri)
In this study it has been given place to findings that how it is evaluated by the students the universities' corporate image which are established by chamber foundations under TOBB and by defining the image and the conceptual definition, establishment and functioning of foundation universities, image activities have been evaluated at these universities. Literature review was done while preparing the study, theses about the corporate image activities of universities and other resources in this field were examined. In the study,402 students who were having education at two universities which were established by TOBB-affiliated chamber foundations applied surveys, the corporate image of the universities in the eyes of the students was handled. According to the results of the survey, although there are some deficiencies in the fields such as provided services to the students, supports and communication, it is concluded that satisfaction and corporate image are above average in these universities. Moreover, in the eyes of the students participating the survey, the foundation universities had more opportunities than the state universities and it has been found that this affected corporate image. According to the survey results; It is thought that the positive images of the universities may be strengthened in the eyes of the students in case of the elimination of certain deficiencies such as increasing social and cultural activities binding the students in the universities, satisfying the food and sheltering needs adequately, expanding the academic staff, increasing the opportunities of internship. Keywords; Image managament, corporate image, university image, foundation university