Türk yazılı basınında milliyetçilik olgusu ve Hrant Dink cinayeti sürecinde yazılı basının tutumu
Nationalism fact in Turkish media and its attitude during Armenian journalist Hrant Dink?s murder
  1. Tez No: 206798
  2. Yazar: ŞÜKRAN PAKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Türk siyasal ve sosyal yaşamında giderek güçlenen milliyetçilik akımının tarihi gelişim süreci ve 2000'li yıllardaki yükselişini konu alan bu çalışma, bu bağlamda medyanın milliyetçilik söylemi ile farklı fikirlere karşı üretilen tepki ve toplumsal düzeyde oluşan reaksiyonları oluşturan gücünü incelemektedir. Tezin asıl konusu, gazeteci Hrant Dink'in kamuoyundaki tanınırlığı ve cinayeti sürecindeki medyanın kamuoyu üzerindeki etkisini belirlemek, milliyetçiliğin bu süreçteki algılanışında medyanın rolünü ortaya koyabilmektedir. Bu amaçla, ideolojinin tarihsel zemine de bakılmış, Türkiye'deki milliyetçiliğin ortaya çıkış ve siyasal bir ideoloji haline geliş süreci incelenmiş, ayrıca yükselen milliyetçiliğe ilişkin kaygılar ve medya arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Dink'in savunduğu fikirler ve milliyetçilik açısından kamuoyundaki Dink'in algılanış şeklinin de bu çerçevede ele alındığı çalışmada, Dink cinayeti öncesi ve sonrasını kapsayan altı aylık süreçte yazılı basında çıkan haberler ve yorumları içerik olarak milliyetçilik ilişkisi bağlamında incelemiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of the work is the historical development of the nationalist trend that is developing gradually and rising dramatically in the 2000?s, in the political and the social life of Turkey. In this context, the work, analyses the power of media in organizing reactions in society towards the different ideas by using the nationalist expression. The main theme of the thesis is to state the role of media on society in representing the journalist Hrant Dink to public and the effects of media on society after his assassination; to uncover the role of media in shaping the perception of nationalism during this process. For this purpose, the ideological background is examined; the process of emergence of Turkish nationalism and its adoption as political ideology is studied and also anxieties against the rising nationalism and its relations with media is specified. This work, takes the ideas Hrant Dink defended and the representation/perception of that ideas in public in the context together; derives the news and articles of print media belong to 6 months before and after the assassination of Hrant Dink and analyses the contents of them in the context of nationalism.