Ortaöğretim görsel sanatlar dersi öğrencilerinin derse getirdikleri araç gereçlerin ders başarılarına ilişkin öğretmen görüşleri
The opinions of teachers on students success of secondary visual art lesson take equipments into classroom
- Tez No: 559095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ESAT ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada, ortaöğretim görsel sanatlar dersi öğrencilerinin derse getirdikleri araç gereçlerin ders başarılarına ilişkisi olup olmadığı araştırılarak elde edilen bulgular doğrultusunda sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma Van iline bağlı İpekyolu ve Tuşba ilçelerinde 7'si Anadolu 1'si Güzel Sanatlar ortaöğretim kurumunda görev yapan 15 gönüllü görsel sanatlar öğretmeniyle sınırlıdır. Araştırmada veri kaynakları önceden hazırlanmış 6 adet soruya verilen cevaplardan ibarettir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular analiz edilerek bir sonuca ulaşılmıştır. Katılımcıların vermiş olduğu cevaplar doğrultusunda görsel sanatlar dersinin uygulamalı bir ders olmasından dolayı ders araç gereçleri mevcut olduğunda öğrencilerin ders başarısına ( bilişsel, duyuşsal ve psikomotor yönden) olumlu bir etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmaktadır. Görsel sanatlar dersinde ders araç gereçleri mevcut olduğunda öğrenciler, dersle ilgili öğrendikleri bilgileri uygulama fırsatı yakalayarak derste aktif bir konumda bulunup, birçok becerisini somutlaştırma imkânına kavuşacaktır. Görsel sanatlar dersinin verimli bir şekilde işlenmesinin önünde en büyük engelin araç gereç temininde yaşanan problemler olduğu görülmektedir. Bu problemlerin çözüme kavuşturulması için okul yönetimi ve öğretmenler araç gereç temini konusunda maddi imkânları elverişli olmayan öğrencilere destek olmalı ve okul aile birliği sene başında belirli bir bütçe ayırmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the opinions of teachers on students achievements of secondary visual art lesson take equipments into classroom. and the success of the courses was investigated, and the results were obtained in accordance with the findings. In the research, semi-structured interview method which is one of the qualitative research methods was used. The research is limited to 15 volunteer visual arts teachers who work in İpekyolu and Tusba districts of Van province, 7 of them are in Anatolian and 1 of them are in Fine Arts secondary education. The data sources in the research consist of answers given to 6 questions prepared previously. As a result of the visual arts course is a practical course, it is concluded that there is a positive effect on students' course success (cognitive, affective and psychomotor). When visual materials are available, students will have the opportunity to apply the knowledge they have learned about the course and will have the opportunity to be active in the course and to embody many skills. It is seen that the biggest obstacle to the efficient processing of the visual arts course is the problems experienced in the supply of equipment. In order to solve these problems, the school management and teachers should support the students who are not financially suitable for the supply of equipment and the school and family unity should allocate a certain budget at the beginning of the year.