Yavaş moda akımında giysi dönüştürme yaklaşımları ve onarım yöntemleri
Apparel transformation approaches and mending methods in slow fashion
  1. Tez No: 559107
  2. Yazar: AYTÜL AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BURSALIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yavaş Moda Akımında Giysi Dönüştürme Yaklaşımları Ve Onarım Yöntemleri başlıklı çalışmada Giriş, Yavaş Moda Akımı Ve Uyarlanabilir Giysi Tasarımının Önemi, Uyarlanabilir Giysi Tasarımı Yaklaşımı: Dönüştürme ve Onarım bölümleri altında yeni kaynaklar tüketilmeden var olan giysiler üzerinden estetik ihtiyaçlara uygun sürdürebilir çözümler önerebilen yeniden tasarım ve onarım teknikleri açıklanmaktadır. Tezin amacını ve sınırlarını kısaca açıklayan Giriş, aynı zamanda tezin birinci bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde Yavaş Moda Akımı Ve Uyarlanabilir Giysi Tasarımının Önemi başlığı altında hızlı ve yavaş moda kavramlarının kısa tanımları, hızlı modanın oluşturduğu sonuçlar ve istatistikler, giysi atığı oluşturmada tüketici davranışları, tüketici ve giysi arasındaki ilişki ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, uyarlanabilir tasarım ve sürdürülebilirlik, onarım tekniklerinin özellikleri, uygulamaları ve geliştirilen yeni yöntemler, ileri dönüşüm kavramı altında yeniden tasarım teknikleri, uygulamaları Uyarlanabilir Giysi Tasarımı Yaklaşımı: Dönüştürme ve Onarım başlığı altında incelenmiştir. Bu tezde ortaya konan sonuçlar; yeni kaynak tüketimi yapılmadan, eldeki mevcut giysiler değerlendirilerek güncel modaya uygun hatta modayı şekillendirebilecek güçte değişimler yapmanın mümkün olduğu yönündedir. Böylece bu teknikler doğal kaynaklara, insan emeğine zarar vermeden giysi ve moda kültürü oluşturmaya katkı sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sürdürebilirlik, Yavaş Moda, Giysi Tasarımı, Onarım, Yeniden Tasarım, İleri dönüşüm.
Özet (Çeviri)
Work, titled as“Apparel Transformation Approaches and Mending Methods in Slow Fashion”is composed of sections of Introduction, Slow Fashion Movement and Importance of Adaptive Apparel Design, Adaptive Apparel Design Approach: Transforming and Mending. In these sections, re-design and mending techniques are explained which provide sustainable solutions which suit the aesthetic needs without consuming new resources. Introduction, which briefly explains the purpose and limits of the thesis, is also the first part of the thesis. In the second part, under the title of Slow Fashion Movement and Importance of Adaptive Apparel Design, short definitions of fast and slow fashion concepts, results and statistics of fast fashion, consumer behavior in clothing waste, consumer and clothing relations are discussed. In the third part, adaptive design and sustainability, properties of mending techniques, applications and new methods, redesign techniques and applications in upcycling concept, are examined under the title of Adaptive Apparel Design Approach: Transforming and Mending. The results presented in this thesis; It is possible to make changes in the current fashion trends or even to shape the fashion with utilizing the current clothes. Thus, these techniques contribute to creating clothes and fashion culture without harming natural resources and human labor. KEY WORDS: Sustainability, Slow Fashion, Apparel Design, Mending, Redesign, Upcycling.