Andy Warhol, pop art ve fotoğraf ilişkisi
The relation between andy Warhol, pop art and photography
- Tez No: 559106
- Danışmanlar: PROF. SEÇKİN TERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
18. yüzyılda endüstri devriminin beraberinde gelen makineleşme, sanayi şehirlerini oluşturmuş ve insanları kırsal kesimden kentlere yöneltmiştir. Aydınlanmanın etkisiyle toplumsal yapı değişmiş, ekonomik ve idari devrimlerle beraber yeni burjuva sınıfı ortaya çıkmış ve toplumun dinamikleri büyük oranda değişmiştir. Kalotip yönteminin bulunmasıyla beraber sonsuz sayıda çoğaltılabilen fotoğraf, resim sanatını da etkilemiş, toplumun gündelik hayatına görsel dili dahil etmiştir. Marcel Duchamp'ın kavramsal çalışmaları ve hazır-yapıtları gelecek nesiller açısından çığır açıcı etkiler bırakmıştır. Uzun süre sanatın merkezi olarak kabul edilen Paris, İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Soyut Dışavurumcular'ın başarısı ile bu özelliğini New York'a teslim eder. Amerika kaynaklı ilk uluslararası sanat akımı olan Soyut Dışavurumculuk, sanatçının içsel dünyasına döndüğü mite dayalı bir üretim yapar. Ekonomik sosyal ve politik gelişmelerin ışığında oluşan kitle endüstrisi, yazılı ve görsel medyanın reklam stratejileriyle tüketim toplumunu yaratır. Oluşan bu yeni kültür yeni bir sanat akımının doğmasına neden olur. Pop Art temsilcileri, gündelik hayata dair nesneleri işlerine dahil ederek kitle iletişiminin araçlarının dilini kullanmışlardır. Andy Warhol'un, fotoğrafı sanata serigrafik yöntemlerle dahil etmesi kendi tarzını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 18th century, the mechanization that came with the industrial revolution formed the industrial cities and directed the people from provinces to the cities. The new bourgeois class emerges with the democracy becoming prevalent and the dynamics of society change. Photography can be reproduced in an infinite number with the finding of the Calotype method, changed the tendency of painting and included visual language in the daily life of the society. Marcel Duchamp's conceptual works and ready-made works have affected in an innovative way for future generations. Paris, considered to be the center of art for a long time, delivers this feature to New York after World War II with the success of the Abstract Expressionists. Abstract Expressionism, the first international art movement originated in America, makes a production based on the myth that the artist returns to the inner world. In consideration of economic, social and political developments, the mass industry creates the consumer society through advertising strategies of written and visual media. This new culture creates a new art movement. Pop Art representatives use the language of the media of mass communication by incorporating objects of daily life into their work. Andy Warhol's artwork has become his own style by accorporating serigraphical techniques into photography. The use of photography in the context of art has led to new generation artists in this consistency.