A comparative analysis of FIDIC Red Book 1999 and 2017 editions for contract administration in construction projects
İnşaat projelerinde FIDIC Kırmızı Kitap 1999 versiyonu ile 2017 versiyonunun sözleşme idaresi açısından karşılaştırılmalı analizi
- Tez No: 559108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnşaat sektörü ülke gelirine sağladığı katkı ve yarattığı istihdam açısından özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinde önemli sektörlerden biridir. Karmaşık yapısı, projelerin tek ve tekrarlanamaz olması inşaat sektörünü diğer sektörlerden ayırmaktadır. Ayrıca projeler kendi içerisinde statik, mimari, elektrik ve mekanik gibi birden fazla disiplin barındırır. Günümüzde inşaat sektöründe yüksek bütçeli, uzun dönemli yatırımlar gerektiren büyük projelere eğilim artmaktadır. İnşaat sektöründe projelerin başarılı olabilmesi zaman, maliyet ve kalite açısından başarıyla tamamlanmasına bağlıdır. Projelerin amaçlanan sürede, kalitede ve maliyetle tamamlanabilmesinde sözleşmelerin ve içerdikleri yükümlülüklerin rolü büyüktür. İnşaat sözleşmeleri, inşaat projelerinde yer alan tüm taraflara ve yapım sürecinin bütün aşamalarına cevap verecek şekilde özen gösterilerek hazırlanırsa, uygulanan proje belirlenen hedefe ulaşacaktır. Sektörde yapım süreci boyunca birçok belirsizlik ve uyuşmazlıkla karşılaşılmakta, aynı zamanda da sektör doğası gereği farklı riskler içermektedir. Bu sorunlarla karşılaşıldığında uygun yöntemi belirlemek, tarafların görevlerini belirlemek ve iş tanımına uygun üretim yapmak gibi nedenlerden dolayı standart sözleşme formları oluşturulmuştur. Standart sözleşme formları projenin özelliklerine, projenin gerçekleştiği ülkeye göre özel şartlarla düzenlenip standart yapıya uygun olarak hazırlanır. Uluslararası projelerde standart sözleşme formları arasında sık kullanılanların başında FIDIC standart sözleşme formları yer almaktadır. 1913 yılında bağımsız müşavirlere duyulan ihtiyaç doğrultusunda, bir grup danışman mühendis küresel bir federasyon kurma ihtimalini görüşmek üzere bir araya gelmişlerdir ve yapılan görüşmelerin ardından ilk FIDIC tüzüğü oluşturulmuştur. Federasyon ilk sözleşme örneğini 1957 yılında yayınlamıştır. FIDIC standart sözleşme formları, inşaat sektöründe 60 yıldan fazla bir süredir uluslararası bir standart olarak geliştirilmektedir. Her türlü proje türünde tüm yasal sistemlerde dünya çapında tanınmakta ve kullanılmaktadır. FIDIC sözleşme formları, projenin yapım metoduna göre farklılıklar göstermektedir. Bu formlar arasında yaygın olarak kullanılanlar, projenin tasarımının genelde işverenin sorumluluğunda olduğu Kırmızı Kitap, tasarımın yüklenicinin sorumluluğunda olduğu Sarı Kitap ve anahtar teslim projelerde kullanılan Gümüş Kitap'tır. Küresel olarak, FIDIC sözleşme formlarının kullanımı, Kırmızı Kitap, Sarı Kitap ve Gümüş Kitap'ın 1999 versiyonunun yayınlanmasından bu yana son 20 yılda geniş bir şekilde artmıştır. FIDIC sözleşme formlarının başarısı, çeşitli hukuk sistemlerinde kullanıma uygun olmaları, finansörler de dahil olmak üzere piyasa katılımcıları tarafından iyi bilinmeleri ve zaman içinde sektöre daha iyi hizmet etmek için proaktif olarak güncellendiklerinden kaynaklanmaktadır. 2016 yılının başlarında FIDIC bir çalışma grubu oluşturmuş ve 5 Aralık 2017 tarihinde Londra'da gerçekleşen konferansta 18 yılın ardından FIDIC Gökkuşağı Serisi'ndeki üç ana sözleşmenin ikinci baskısını tanıtmıştır. İkinci baskı, sözleşme yapısındaki bazı değişiklikleri de beraberinde getirmiştir. Bu tezin amacı, FIDIC Kırmızı Kitap 2017 versiyonundaki sözleşme maddelerinde gerçekleşen değişikliklerin ve yeniliklerin anlaşılmasını sağlamaktır. Bu değişiklik ve yeniliklerin işverenlerin, yüklenicilerin ve mühendislerin yükümlülüklerini ne şekilde etkilediğinin tespiti hedeflenmiştir. Tez kapsamında literatür çalışması yapılmış ve FIDIC Kırmızı Kitap 1999 versiyonu ile 2017 versiyonu sözleşme formlarının genel koşulları karşılaştırılmıştır. Yapılan literatür çalışması kapsamında inşaat projelerinde sözleşme idaresinden bahsedilmiş, standart tip sözleşmelerin gereklilikleri ve bu sözleşmelerden yaygın olarak kullanılanlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonrasında FIDIC standart sözleşme formları detaylı bir şekilde incelenmiş ve 2017 versiyonu hakkında genel bir açıklama yapılmıştır. Sözleşme formları üzerinde yapılan çalışmada ise FIDIC Kırmızı Kitap 1999 versiyonu ve 2017 versiyonu genel koşullarında yer alan madde ve alt maddeler tablolaştırılmış ve bu maddeler üzerinde gerçekleşen değişikliklerden bahsedilmiştir. Sonrasında bu maddeler genel başlıklar altında toplanmış ve bu şekilde bir değerlendirme yapılmıştır. Sözleşmenin genel koşullarında yer alan maddelerin karşılaştırılması sonrasında sözleşme idaresi, işverenin yükümlülükleri, yüklenicinin yükümlülükleri, mühendisin yükümlülükleri, değişiklik talepleri, bildirimler, hak talebi yönetimi, uyuşmazlıklar ve tahkim konularında ortaya çıkan değişiklikler yorumlanmıştır. FIDIC Kırmızı Kitap 2017 versiyonunda risk paylaşımının ardındaki felsefe 1999 versiyonuna göre önemli ölçüde değişmemiştir. Ancak, sözleşme yönetiminde daha fazla netlik ve kesinlik sağlamak için yapılan değişiklikler, standart sözleşmeler özelinde çok radikal olabilir. Kırmızı Kitap 2017 versiyonu tüm tarafların idari yüklerini inkar edilemez bir şekilde arttıracaktır. 2017 versiyonunu kullanacak olan işverenler, yükleniciler ve mühendisler, sözleşmeden haberdar olmalarını ve en kuralcı mekanizma ile başa çıkmak için yeterli kaynaklara sahip olmalarını sağlamalıdır. Bu kaynaklar hem gerekli bildirimlerin ve diğer iletişimlerin zamanında doğru bir şekilde tanımlanmasını ve iletilmesini sağlamak hem de tarafların zamanında karar alabilmelerini sağlamak için gereklidir. Öte yandan, yeni versiyonda uyuşmazlık çözüm kurullarının kararlarına yapılacak başvurulardan ziyade uyuşmazlığın önlenmesi ve hak taleplerinin çözümlenmesi konularına odaklanılmıştır. Bununla birlikte, yeni versiyonla beraber taraflar, inisiyatif alabilecek durumda bile risk almayıp kararlarını vermek için uyuşmazlık çözüm kurullarına gitme eğiliminde olabilirler. Partilerin 2017 versiyonunda tanımlanan uyuşmazlıklardan kaçınma işlevinden nasıl yararlanacaklarını zaman gösterecektir. Sektörde FIDIC Kırmızı Kitap 2017 versiyonu kullanılarak yeni projelerin gerçekleştirilmesi biraz zaman alabilir. Devam etmekte olan projelerde hala 1999 versiyonu kullanılmaktadır. Sektörün yeni versiyonu kullanabilmesi için onu analiz edecek zamana ihtiyacı vardır. Zaman, uluslararası inşaat sektörünün 2017 versiyonundaki daha karmaşık ve kuralcı rejimi nasıl benimseyeceğini gösterecektir. Bu tez çalışmasının akademik katkısı, işverenlerin, yüklenicilerin ve mühendislerin yükümlülüklerini etkileyen FIDIC Kırmızı Kitap 2017 versiyonu sözleşme maddelerinde meydana gelen değişiklik ve yeniliklerin anlaşılmasını sağlamaktır. Bu tez çalışmasının sektöre olan katkısı ise FIDIC Kırmızı Kitap'ın yeni versiyonunu çok daha kısa sürede sektöre benimseterek bu yeni sözleşme versiyonu ile projeleri hayata geçirmek ve böylece daha başarılı projeler ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the important sectors in the economy of developing countries, especially in terms of the contribution it provides to the country's income and the employment it creates. The complex structure, the single and the non-replicable features of the projects distinguish the construction sector from other sectors. Also, the projects include multiple disciplines such as static, architectural, electrical and mechanical. Today, the tendency for large projects that require high budget and long-term investments in the construction sector is increasing. The success of the projects in the construction sector depends on the successful completion of time, cost and quality. The role of the contractual obligations in the completion of the projects at the intended time, quality and cost is important. If construction contracts are prepared with care to respond to all parties involved in construction projects and all phases of the construction process, the executed project will reach the specified target. There are many uncertainties and disagreements throughout the construction process in the construction sector, and also the sector involves different risks due to its nature. When these problems are encountered, standard contract forms have been created for reasons such as determining the appropriate method, determining the tasks of the parties and making production suitable for the job description. The standard contract forms are prepared with special conditions according to the country in which the project is performed, according to the characteristics of the project and conform to the standard structure. The International Federation of Consulting Engineers (FIDIC) standard contract forms are among the most frequently used contracts in international construction projects. FIDIC contract forms vary according to the delivery method of the project. Commonly used among these forms are the Red Book where the design work of the project is usually the responsibility of the employer, the Yellow Book where the design is the responsibility of the contractor and the Silver Book used in turnkey projects. Globally, the use of FIDIC contract forms has increased significantly over the last 20 years since the release of the 1999 edition of the Red Book, Yellow Book, and Silver Book. The success of FIDIC contract forms arises from the fact that they are suitable for use across a variety of legal systems; that they are well known to market participants, including financiers; and that they are proactively updated to serve their market over time. FIDIC introduced the second edition of three main contracts in the FIDIC Rainbow Suite at the FIDIC International Users' Conference in London on 5th December 2017. The second edition brought some changes in the contract structure. The aim of this thesis is to provide an understanding of the changes and innovations in FIDIC Red Book 2017 edition contractual clauses that affect the requirements of employers, contractors and the engineers. Literature review has been done within the scope of the thesis and the general conditions of the contract forms of FIDIC Red Book 1999 edition and 2017 edition were compared. Within the scope of the literature review, contract administration in construction projects is mentioned and general information is given about the requirements of standard type contracts and those commonly used in the sector. After that, the FIDIC standard contract forms are examined in detail and a general explanation is given about the 2017 edition. In the study on the contract forms, the clauses and sub-clauses contained in the general terms of the FIDIC Red Book 1999 and 2017 edition are tabulated and the amendments to these clauses are mentioned. These clauses are then interpreted under general headings. The academic contribution of this thesis aims to provide an understanding of the changes and innovations in FIDIC Red Book 2017 edition contractual clauses that affect the requirements of employers, contractors, and the engineers. The aim of the thesis for the construction sector is to adopt the new edition of FIDIC Red Book to the sector in a much shorter time, to realize the projects with this contract structure and thus to develop more successful projects.