Nevşehir ilinde kanser yoğunluğu gözlenen yerleşim birimlerinin yüzey topraklarının radyolojik açıdan incelenerek yıllık etkin doz eşdeğerlerinin bulunması
Radiological investigation of surface soils and assessment of annual effective doses of intense cancer regions in Nevsehir
  1. Tez No: 559123
  2. Yazar: HALİL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEĞERLİER GUIOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Nevşehir İline bağlı kanser yoğunluğunun fazla görüldüğü bazı yerleşim birimlerinin yüzeysel toprağı radyolojik açıdan incelenmiş ve yüksek değere sahip olanlarının mineralojik yapısını belirlemek amacıyla X ışını difraksiyon analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinin ortalama değerleri 226Ra için 45.75 Bq/kg, 232Th için 49.65 Bq/kg ve 40K için 572.36 Bq/kg olarak bulunmuştur. Ayrıca her bir örnek için havada soğurulmuş doz oranları, yıllık etkin doz eşitlikleri, radyum eşdeğer aktivite indisi, iç ve dış ışınlama indisleri, temsili gama seviye indisi, alfa ve gama indisleri ve yaşam boyu kanser riskleri hesaplanmıştır. Ortalama havada soğurulmuş gama doz oranı 74.67 nGy/h, yıllık etkin doz eşdeğeri 0.09 mSv/y, radyum eşdeğer aktivite indisi 159.65 Bq/kg, dış ışınlama indisi 0.4, iç ışınlama indisi 0.6, temsili gama seviye indisi 1.18, alfa indisi 0.23, gama indisi 0.6 ve yaşam boyu kanser riski 0.32 x 10-3olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, It was investigated some regions as radiological where densely encounter cancer illness and ones which have high results were analyzed as mineralogical by X- ray diffraction method. Average values are found out 45.75 Bq/kg for 226Ra, 49.65 Bq/kg for 232Th, 572.36 Bq/kg for 40K. Besides absorbed gamma dose rates in air, annual effective doses, radium equivalent activity, internal and external hazard indexes, representative gamma level index, alpha and gamma index and excess life time cancer risks were calculated for each soil samples. Mean values are calculated 74.67 nGy/h for absorbed gamma dose rates in outdoor air, 0.09 mSv/y for annual effective doses, 159.65 Bq/kg for radium equivalent activity, 0.4 for external hazard index, 0.6 for internal hazard index, 1.18 for representative gamma level index, 0.23 for alpha index, 0.6 for gamma index and 0.32 x 10-3 for excess life time cancer risks.