Adıyaman yöresi petrol sondaj faaliyetlerinde üretken olmayan sürenin istatistik analizi
Statistical analysis of non-productive time in oil drilling operations in Adıyaman region
  1. Tez No: 559146
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ALİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Petrol sondajı, zor ve ileri teknoloji gerektiren bir süreçtir. Gerek petrolün çıkarılması için yapılan sondaj çalışmaları esnasında, gerekse çıkarıldıktan sonra rafinerilere taşınıncaya kadar geçen süreç içerisinde kaynak israfını önleyici tedbirlerin alınması gerekir. Bu süreç içerisinde çeşitli nedenlerle kesintiye uğramış üretken olmayan süreler, önemli ölçüde zaman kaybı ve maliyet artışıyla sonuçlanacaktır. Üretken olmayan süre (ÜOS) analizi, birçok sektörde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Süre analizi pek çok alanda mühendisler için önemli bir başvuru kaynağı olmuştur. Sondaj mühendisliği açısından bakıldığında sondaj faaliyetlerinin projelendirilmesi aşamasında olası belirsizlikleri indirgemek için iyi bir analiz yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sondaj faaliyetlerinde sık görülen problemlerin tanımlanması, operasyonların performansındaki eksiklikleri azaltmak için düzeltici önlemlerin alınması açısından oldukça önem arz etmektedir. Özellikle zaman ve maliyetlerdeki belirsizlik oranının yüksek olduğu sondaj sahalarında üretken olmayan süre analizlerinin efektif şekilde uygulanması daha güvenilir bir sondaj projesi bütçesi planları oluşturulmasına önemli oranda katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada, toplam kesinti süresine yani üretken olmayan süreye odaklı sondaj performansları ele alınmıştır. Adıyaman yöresindeki 30 adet faal petrol kuyusu verileri kullanılarak ÜOS analizi yapılmıştır. Zaman dilimi olarak kuyu sondajı başlangıcı ile sondajın sonlandırılması arasındaki aşamalar dikkate alınmıştır. Sonuçların değerlendirilmesiyle, petrol kuyuları sondaj aşamasında iş ve emek kaybının önlenebilmesi için alınması gereken önlemler sıralanmış ve tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Oil drilling is a difficult process that requires cutting-edge high technology. Both during drilling for taking oil and after taking, it is necessary to take preventative measures against wastage of resources until transported to refinery. Interrupted time due to various reasons, that is non-productive times, will result in time and cost lost at significant times. Non-productive time (NPT) analysis is successfully applied in many sectors. Time analysis has been an important reference for engineers in many areas. In terms of drilling engineering, it is a good method of analysis to reduce the possible uncertainties in the design phase of drilling operations. Defining common problems in drilling operations is of great importance in terms of taking corrective measures to reduce the deficiencies in the performance of operations. Efficient implementation of non-productive time analyzes in drilling sites, especially where uncertainty in time and costs is high, will significantly contribute to the creation of more reliable drilling project budget plans. In this study, total drilling time-based, that is, non-productive time-driven, drilling performances are discussed. NPT analysis was performed by using data of 30 active oil wells in Adıyaman region. As time period, stages were considered between beginning and finishing of the drilling. By evaluating the results, necessary measures are mentioned to prevent loss of work and labor at the stage of oil wellbore drilling and recommendations were made.