Kızılcahamam atıksu arıtma tesisi jet grout kolon temel sisteminin imalatı ve performansı
Construction and performance of Kizilcahamam wastewater treatment plant jet grout column foundation system
- Tez No: 559151
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Ankara ili Kızılcahamam ilçesinde yapımına başlanan Kızılcahamam Atıksu Arıtma Tesisi'nin inşa edileceği temel zemininde uygulanan jet grout kolonlarının imalat süreci, yükleme altındaki performansları ve kalite kontrol yöntemleri tanıtılmıştır. Toplam inşaat sahası yaklaşık 22000 m2 alanı kaplamaktadır. Proje sahası alüvyon zemini çakıllı kumlu kil bileşiminin muhtelif tabakalarından oluşmaktadır. Yüzeysel temel tasarımında, radye temellerin oturmaları yaklaşık 6,5 cm hesaplanmış ve oturma probleminin önüne geçilmesi için jet grout imalatına karar verilmiştir. Proje kapsamında 909 adet jet grout kolonu imalatı gerçekleştirilmiş, bu kolonlardan 9'u üzerinde kazık yükleme deneyi, 52'si üzerinde kazık süreklilik deneyi ve 37 kolondan elde edilen karot örnekleri üzerinde tek eksenli basınç deneyleri yürütülmüştür. Plaxis 3D Foundation sonlu elemanlar yazılımıyla jet grout kolonları modellenmiş ve arazi koşullarındaki yükleme işlemi programda tekrar edilmiştir. Teorik ve ampirik yöntemlerle jet grout kolonlarının taşıma kapasiteleri ve oturmaları hesaplanmıştır. Yükleme deneyinden elde edilen sonuçlar ile teorik yöntemler ve Plaxis 3D Foundation sonlu elemanlar yazılımından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca, proje kapsaminda jetgrout kolon temel sistemi üzerinde inşa edilen 2 yapının oturması monitörize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, construction stages, performance and quality control measures of jet grout columns of Ankara Kızılcahamam Wastewater Treatment Plant were presented. The total construction field covers approximately 22000 m2 area. The project site alluvium soil profile consists of various stratification of gravelly sandy clay composition. According to shallow foundation design approach, the settlement of the mat foundations were estimated around 6,5 cm thus it was decided to construct jet grout columns in order to minimize the settlement. In the project, 909 jet grout columns were produced and pile load test on 9 piles, pile integrity test on 52 piles were carried out. Uniaxial compression tests were conducted on the 37 core samples extracted from different jet grout columns. Jet grout columns were modeled with Plaxis 3D Foundation finite element software and in-situ loading conditions was simulated in the program. The ultimate bearing capacity and settlement of the jet grout columns were estimated by theoretical and empirical methods. The results obtained from pile loading test, teoretical methods and Plaxis 3D Foundation finite element software were compared. Moreover, within the extent of the project, settlement of jet grout column foundation system of 2 structures has been monitored.