Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkının florası
Flora of Soğuksu National park (Kızılcahamam)
- Tez No: 13536
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
KIZILCAHAMAM SOÖUKSU MİLLÎ PARKININ FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Ömer EYÜBOÖLU GAZt ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK - 1991 Ö Z Bu araştırma Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkının florasını kapsamaktadır. Araştırma alanında 1989 ve 1990 yılları içerisinde toplanan 1064 bitki- örneğinin değerlendirilmesi ile 74 Familya, 276 cins, 474 tür, 4 alt tür, 3 varyete tesbit edilmiştir. Toplanan takson sayısı 481 dir. 49 tür Türkiye için endemiktir. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımı ve oranları ise şöyledir: Avrupa- Sibirya elementleri 71 (14.8), öksin elementleri 11 (%2,3), Iran-Turan elementleri 76 (%15,8), Akdeniz elementleri 31 (%6,5) bilinmeyen veya çok bölgeli olanlar 292 (%60,9). Toplam 481 taksonun 37 tanesi A4 karesi için yenidir.
Özet (Çeviri)
FLORA OP SO?UKSU NATIONAL PARK (KIZILCAHAMAM) {Master Thesis) Ömer EYÜBOÖLU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January - 1991 ABSTRACT This study covers the flora of Soğuksu National Park (Kızılca hamam) 1064 plant specimens which belong to 474 species, 4 sub species, 3 varieties, 276 genera and 74 families have been collected fron the studied area in 1989 and 1990. Total number of taxa are 481. 49 species are endemic for Turkey. The numbers and rates of the species vhich are incluted in the certain phytogeographical regions are as follows, Euro-Siberian 71 {% 14,8), Euxine 11 {% 2,3), Irano-Turanian 76 {% 15,8), Mediterranean 31 (% 6,5) and unknown or cosmopolits 292 (% 60,9) 39 of total 481 taxa are new for A4 grid squares. 1 1