Enerji ve kıymetli maden ürünleri için göstergelerin alım-satım işlemlerinde kullanımı
Use of indicators in trade for the products of energy and precious metal
  1. Tez No: 559187
  2. Yazar: SEMİH SADİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Enerji ve kıymetli maden ürünleri, günümüz dünyasında insanların kullanım ihtiyacı duyduğu temel enstrümanlardır. Finansal piyasalarda yer alan, enerji ürünlerinden petrol ve doğalgaz temel olarak elektrik üretiminde, araçların yakıtlarında, konut ve işyeri ısınmalarında, kıymetli maden ürünlerinden altın ve gümüş ise yatırımda, süs ve ziynet eşyaları yapımında, endüstriyel alanda kullanılmaktadır. Enerji ve kıymetli maden ürünlerinin fiyatlarının anlık olarak takip edilebildiği piyasalar VİOP, borsa ve forex piyasalarıdır. Bu piyasalarda işlemler ve teknik analizler Metatrader, Matriks, cTrader gibi platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu platformlarda, teknik analiz yöntemlerinden olan göstergeler kullanılarak manuel olarak alım satım işlemi yapılabildiği gibi yazılım ile oluşturulan özel göstergeler sayesinde de otomatik alım satım işlemleri yaptırılabilmektedir. Bu çalışmada, işlem hacmi yüksek olmasından dolayı forex piyasaları ve yaygın kullanımından dolayı Metatrader platformu tercih edilmiştir. Bununla beraber, ürün olarak piyasada işlem hacmi yüksek olan enerji ve kıymetli maden ürünleri, zaman aralığı olarak M30 (30 dakikalık), H1 (1 saatlik) ve H4 (4 saatlik), dönem olarak ise 2016-2018 yılları arası tercih edilerek 8 farklı göstergenin özelliklerinin kullanılmasıyla oluşturulmuş 13 farklı özel gösterge ile geriye dönük testler, Metatrader platformu içinde bulunan deneme terminalinde %99.9 model (data) kalitesiyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonuçlarında alış(kârlı), satış(kârlı) ve kâr faktörü değerlendirilmiş kâr faktörünün 1'den büyük olduğu her şartın daha kapsamlı ve birçok göstergenin özelliklerini barındıran özel göstergelerin geliştirmesinde etkin olarak kullanılabileceği düşüncesi üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışma doğrultusunda, gelecekte yapılabilecek çalışmaların içeriği, modeli, analizi gibi konular hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy and precious metal products are essential instruments people need today. Among the energy products traded on financial markets, oil and natural gas are basically used for generating electricity, fuel for cars and heating source for housings and business premises whereas gold and silver are used in investment and making of adornments and jewellery, as well as industrial sector. Markets that allow instant tracking of energy and precious metal product prices are VIOP, stock market and Forex markets. The transactions and technical analyses in these markets are conducted via platforms such as Metatrader, Matrix, cTrader. In these platforms, besides manual trades using indicators of technical analysis, automatic trades are also possible thanks to custom indicators created by the software. In this present study, we have chosen forex for its high trading volume and Metatrader for its widespread usage. In addition, energy and precious metal products with top trading volume in the market were retrospectively tested through 13 different custom indicators created using the features of 8 different indicators choosing the period 2016-2018 and time intervals M30 (30 minutes), H1 (1 hour) and H4 (4 hours), achieving 99.9% model (data) quality in trial terminal available in Metatrader platform. At the end of the application, purchase (profitable), sales (profitable) and profit factor were assessed and it was pointed out that any condition bigger than 1 can be efficiently used in developing more comprehensive custom indicators bearing the features of many indicators. In line with the findings of the study, some recommendations have been made about the contents, model and analysis of likely future studies.