İç mekân bitkilerinin müşterilerin alışveriş kararları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of interior plants on customers' shopping decisions
- Tez No: 559186
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmada, iç mekân bitkilerinin müşterilerin alışveriş kararları üzerindeki etkilerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. İç mekân bitkilerinin kullanıldığı kafeler ile müşterilerin alışveriş kararları arasındaki ilişkilerin var olduğu varsayımını test etmek için, hipotetik olarak sanal ortamda modellenmiş iki farklı kafenin (bitkili ve bitkisiz kafe) dijital resimlerine dayanan bir çalışma düzenlenmiştir. Katılımcıların her iki kafeyi değerlendirmeleri için geliştirilen ankette likert ölçeği kullanılmış olup, ankete 335 kişi katılmıştır. Elde edilen sonuçlar, katılımcıların alışveriş kararlarında bitkili mekânın bitkisiz mekâna göre daha olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, 26-35 yaşındaki katılımcıların 36-55 yaşındakilere, ortaöğretimlilerin ise yükseköğretimlilere oranla değerlendirmelerinde daha olumlu bir yaklaşım sergiledikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on determining the effects of indoor plants on customers' shopping decisions. The assumption of research is that there is a relationship between the cafes where indoor plants are used and the customers' shopping decisions. A hypothetical study was performed to test this assumption, which was based on digital images of two different cafes (plant and non-plant) modeled in a virtual environment. Likert scale was used in the questionnaire developed for the participants to evaluate both cafes and 335 people participated in the survey. The results show the cafes designed with plant had a more positive effect on the shopping decisions of the participants than the place of non-plant cafes. In addition to this result, it was seen that the participants with an age range of 26-35 showed more positive opinions about plant designed cafe than participants with an age range of 36-55. Also, the higher education graduate participants showed more positive opinions about plant designed cafe than high school graduate participants.