Yeni imara açılacak ve yol çalışması yapılacak bölgenin planlama ve yeni hizmetler için haritalandırılması
The planning of new zoning area and roadworks and the mapping for new services
- Tez No: 559212
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde İnşaat Mühendisliği bölümünde oluşturulan Yüksek Lisans tezidir. Aşağıdaki konular tezin bir kısmında işlenmiştir. Devlet yolu planlama sürecinde en iyisini elde etmek için neler yapılabilir, Sonuç önceden tahmin edilmelidir. Mevcut bir karayolunu iyileştirmek gerekir. Genel trafik ihtiyaçlarını karşılamak, ortadan kaldırmak veya trafiğin neden olduğu olumsuz etkileri veya arazi kullanımındaki değişiklikler planlamanın ana başlıklarıdır. Politikalar ve Prosedürlerin bu bölümü, kullanılan minimum gereksinimleri ve süreçleri açıklar. Ülke Ekibi'nin bir kalkınma sonucu sunması için düzenli planlarının sonuçlarını halka sunar. Ülke Programları, Bölgesel Programlar ve Küresel Programda özetlenir. Bu belgeler Stratejik Planında belirlenen vizyon, yön ve stratejilerini işlevsel hale getirmektir. Programlar yıllık çalışma planlarına sahip projelerle uygulanmaktadır. Planlama yeterince basit görünüyor: ideal topluluğu tasarlanacaktır ve düzenlemeleri sağlanıp destek tasarım hedefleri belirlenecektir. Gerçeklik çok daha karmaşıktır. Bugün, şehir, topluluk ve bölgesel planlama, sürekli değişim ile uğraşmak demektir. Bir vizyonu tercüme etmek için teknik uzmanlık, politik bilgi ve mali anlayış yarın ve bugün için stratejik bir eylem planına uymak gerekir. Gerçekten binlerce yerel yönetim kuruluşu ve planlama ajansı özellikle, CBS araçlarını ESRI'den bir araya getirme aracı olarak benimsemişlerdir. Sınırlı finansman ve personel ile ilgilenirken talepler doğrultusunda ilerlenmektedir. Maliyetler, potansiyel fon verenler sadece bir projenin finansmanının programlarına uyup uymadığını değil, aynı zamanda ülkedeki iklim ve kalkınma yardımlarının sağlanmasına yönelik bir eylemin faydaları ile ilgilidir. Potansiyel fon verenlerin yatırım tekliflerini değerlendirmesine veya taramasına yardımcı olmak için, bu tez, nasıl tanımlanacağını açıklar. Hem önerilen faaliyetlerin hem de ülke içi kapasite ihtiyaçlarının maliyetleri ve faydaları göz önünde bulumdurulur. Bir ülke veya sektörde veya daha büyük ölçekli bir potansiyele sahip tek bir teknolojiye odaklanabilir. Ortak eylemlerin uygulandığı teknolojiler portföyü (örneğin, bir otobüs-hızlı geçiş sistemi ile birlikte) bisiklet şeritleri ve yaya patikaları). Sektörler içinde öncelikli teknolojiler portföyüne dayalı ve belirlenen engeller, birden çok ortak noktanın var olup olmadığına karar verebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a master's thesis which was formed in the Department of Civil Engineering at İstanbul Aydın University. It has been examined what can be done to achieve the best in the state road planning process. It is necessary to improve an existing road. And the result must be predicted and implemented. Meeting the general traffic needs, removing from the center and planning the changes in the negative effects or land use caused by the traffic are the main topics. Some of the policies and procedures describe the minimum requirements and processes used. The country offers the results of its regular plans for the development team to present a development outcome to the public. Country Programs, Regional Programs and Global Program. These documents are to make the vision, direction and strategies defined in the Strategic Plan functional. The programs are implemented with projects with annual work plans. Planning seems simple enough, but the ideal project will be designed and the design will be provided and the design goals will be determined. Reality is much more complicated. Today, city, community and regional planning and constant change means to deal with. To translate a vision technical expertise, political knowledge and financial understanding tomorrow and today must adhere to a strategic action plan. Indeed, thousands of local government agencies and planning agencies have, in particular, adopted GIS tools as a means of bringing them together. Limited financing and staffing are on the move in the direction of requests. The costs are related to the benefits of an action to provide climate and development aid in the country, as well as the fact that potential funders do not only comply with the program of financing a project. This thesis explains how to identify potential funders' investment proposals to help them evaluate or screen them. The costs and benefits of both the proposed activities and domestic capacity needs are taken into account. It can focus on a single technology with a potential in a country or sector or a larger scale. The joint venture's technology portfolio is, for example, bicycle lanes and pedestrian paths, along with a bus-rapid transit system. Based on the portfolio of priority technologies within the sectors, the identified obstacles can decide whether there are multiple common points.