Mevsimsel tarım işçilerinde ağız ve diş sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesinin, dental korku ve kaygı düzeylerinin ve genel ağız sağlığı durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of quality of life related to oral health, dental anxiety and general oral health status of seasonal agricultural workers
- Tez No: 559228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KILIÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ağız ve diş sağlığı(ADS) ile ilgili sorunlar Dünya'da en yaygın sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Yaşamı boyunca insanların çoğu bu sağlık sorunlarından en az birinden etkilenmektedir. Biz de bu çalışmada mevsimlik tarım işçilerinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili yaşam kalitesinin dental korku ve anksiyete düzeylerinin ve genel ağız sağlığı durumlarının değerlendirilmesini amaçladık. Bu kapsamda Kayseri ve çevresine gelen mevsimsel tarım işçilerinden yaklaşık 1/10una ulaşıldı. Çalışma kamplarındaki her bir işçiyle birebir görüşmeler yapılarak anketler dolduruldu sonrasında ağız içi bulguları değerlendirildi. Yaşam kalitesini değerlendirmek için OHIP-14 ölçeği, dental korku ve kaygı durumunu değerlendirmek için DAS skalası ve mevcut ağız sağlığını değerlendirmek için genel ağız diş sağlığı ile ilgili sorular soruldu. Elde edilen bulgular yüzde frekans analizi ve ki-kare analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. 18-24 yaş ve 25-39 yaş grubundaki kadınların erkeklere göre dental anksiyete ve yaşam kalitesi puan ortalamaları daha yüksek bulundu. 40 yaş üstü katılımcılarda ise kadınların dental anksiyete, erkeklerin ise yaşam kalitesi puan ortalamaları daha yüksek bulundu. Yaş açısından değerlendirildiğinde ise 25-39 yaş grubunda bulunan katılımcıların hem yaşam kalitesi hem de dental anksiyete puan ortalamaları daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Health problems related to mouth and teeth are one of the most common health problems around the world. Most of the people are affected by these problems at least once in their lives. In th presented study, we aimed to evaluate the oral health related quality of life, the levels of dental anxiety and fear, and general oral health conditions of seasonal workers. Appromaximately, 1/10 of all seasonal agricultural workers in Kayseri and neighbouring area were reached in the context of the study. Face to face interviews were performed in working camps and the questionnaires were filled. Then oral health findings were evaluated. OHIP-14 scale for the evaluation of life quality, DAS scale for the evaluation of dental anxiety and general oral health questions for the evaluation of current oral health status were used. The findings were statistically evaluated using chi-square test and percentage frequency analysis. Dental anxiety and quality of life scores of women between 18-24 years old and 25-39 years old were found to have be higher compared to men. For the participants over 40 years old, the mean dental anxiety scores of women and the mean quality of life scores of men were found higher. According to age groups, both the dental anxiety and the quality of life scores were found higher for the participants in 25-39 years old group. Significant relationship was found between age and oral health problems and between gender and oral health problems.