Hayvancılık işletmelerinde afgan işgücünün sosyal ve ekonomik durumunun analizi: Konya ili örneği
Analysis of the social and economic situation of Afghan labour in livestock enterprises: The case of Konya
- Tez No: 821789
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Uluslararası hareketler, insanların transit geçiş, daimi yerleşme veya vatandaşlık almak için hedef ülkeye yaptığı göç olarak adlandırılır. Göç, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir uluslararası konu olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu nedenler arasında güvenlik, sosyal, siyasi veya ekonomik faktörler yer almaktadır. Afganistan'da güvenlik riskleri ve ekonomik zorlukların artması, birçok Afgan vatandaşının diğer ülkelere göç etmek gibi bir seçim yapmasına neden olmuştur. Pakistan ve İran'dan sonra, göç sürecinden en fazla etkilenen ülkelerden biri Türkiye'dir. Afgan göçmenler, Türkiye'de Suriyeli göçmenlerden sonra en büyük göçmen grubunu oluşturmaktadır. Göç literatüründe, özellikle düzensiz göç konusunda kaynak ülke olarak adı geçmektedir. Türkiye'nin sınır komşusu olmamasına rağmen, yüz binlerce Afgan, düzensiz göçmen olarak Türkiye'de yaşayıp çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ağustos 2021'de yaptığı bir konuşmada, Türkiye'de 300 bin kayıt dışı Afgan bulunduğunu açıklamıştır. Bunun sonucunda, Türkiye'de yarım milyona yakın Afgan göçmenin yaşadığı tahmin edilmektedir. Türkiye, tarih boyunca birçok göç dalgasıyla karşı karşıya kalmıştır. Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle pek çok farklı göç dalgasıyla karşılaşan bir ülke olarak ekonomik, sosyal ve güvenlik açısından çeşitli zorluklarla mücadele etmektedir. Tez çalışması, Konya ilinde faaliyet gösteren hayvancılık işletmelerinde çalışan Afgan göçmenlerin ekonomik ve sosyal durumları hakkında sonuçlar ortaya koymayı hedeflemiştir. Araştırma verileri Konya İlindeki faaliyet gösteren göçmen Afgan çalışanlardan oluşmaktadır. Tez çalışması, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüş ve Konya ilinde ikamet eden 150 Afgan göçmenle yapılan anketler, araştırmanın ana materyalini oluşturmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre, Konya'daki Afgan göçmen işçilerin karşılaştığı sorunlar arasında düşük ücretli çalışma, dil farklılığı nedeniyle iş arkadaşları ile iletişim sorunları, aşırı çalışma saatleri, aynı iş için daha az ücret almak zorunda kalmaları, iş yerinde dil açısından dışlanma, çalışırken motivasyon eksikliği ve stres gibi zorluklar yer almaktadır. Bir ülkeden diğerine işgücü göçü, yasa dışı çalışma ve diğer sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Son yıllarda, Türkiye'de işgücü piyasasında göçmen işçilerin durumu giderek artan bir ilgiyle araştırılmaktadır. Ekonomik, mali, sosyal, hukuksal ve bürokratik faktörler, kayıt dışı istihdamın varlığını ortaya çıkarmaktadır ve sosyal güvenliğin sağlanması açısından önemli bir sorun teşkil etmektedir. Kayıt dışı istihdam, ekonomik açıdan bazı avantajlar sağlasa da, aynı zamanda ülke ekonomisine zarar verebilecek olumsuz etkiler de taşımaktadır. Kayıt dışı istihdamın yoğun olarak görüldüğü sektörlerden biri tarım sektörüdür ve bu sektörde çalışanların çoğunluğunu göçmenler oluşturmaktadır. Tarım sektörü, özellikle hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde, Afgan işgücüne yüksek talep göstermektedir ve bu işletmelerde kayıt dışı çalışma koşulları oldukça yaygındır. Afgan göçmenlerin çoğu işgücü piyasasına girişte yaşadıkları sınırlamalar, yeterli niteliklerin bulunmaması, çalışma izni eksikliği ve dil farklılığı gibi zorluklar nedeniyle tarım sektöründe iş bulmaktadırlar. Tarım sektöründe kayıt dışı çalışma koşullarının yaygınlaşmasında, yüksek girdi maliyetleri, mevsimsel gelir dalgalanmaları, kırsal alanlarda sınırlı iş imkanları, düşük eğitim seviyesi ve işletmelerin yeterli gelir elde edememesi gibi faktörler etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
International movements refer to the migration of people to the destination country for transit, permanent settlement, or to obtain citizenship. Migration is considered an international issue that arises due to various reasons, including security, social, political, or economic factors. The increasing security risks and economic hardships in Afghanistan have led many Afghan citizens to make the choice to migrate to other countries. After Pakistan and Iran, one of the countries most affected by this migration process is Türkiye. Afghan migrants constitute the second largest migrant group in Türkiye, following Syrian migrants. In migration literature, Afghanistan is particularly mentioned as a source country, especially in the context of irregular migration. Despite not being a neighboring country, hundreds of thousands of Afghans live and work in Türkiye as irregular migrants. In a speech on August 20, 2021, Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced that there are 300,000 unregistered Afghans in Türkiye. As a result, it is estimated that nearly half a million Afghan migrants live in Türkiye. Türkiye has experienced numerous waves of migration throughout its history. As a country that has faced many different migration waves due to its geographical location, Türkiye is struggling with various economic, social, and security challenges. The thesis aims to reveal the economic and social conditions of Afghan migrants working in livestock enterprises in Konya province. Research data consists of Afghan workers employed as migrants in the mentioned province. The thesis was conducted using a qualitative research method and the surveys conducted with 150 Afghan migrants residing in Konya constitute the main material of the research. According to the results of the research, Afghan migrant workers in Konya face various problems including low-paid work, communication difficulties with colleagues due to language barriers, excessive working hours, having to receive less pay for the same work, linguistic exclusion in the workplace, lack of motivation and stress while working. Labor migration from one country to another can lead to the emergence of illegal employment and other problems. In recent years, the situation of migrant workers in the labor market in Türkiye has been increasingly studied with growing interest. Economic, financial, social, legal, and bureaucratic factors reveal the existence of informal employment, which poses a significant problem for ensuring social security. Informal employment may provide some economic advantages, but it also carries negative effects that could harm the country's economy. One of the sectors where informal employment is prevalent is the agricultural sector, where migrants make up the majority of workers. The agricultural sector, particularly in regions with intensive livestock farming activities, has a high demand for Afghan workforce, and informal working conditions are widespread in these enterprises. Most Afghan migrants find jobs in the agriculture sector due to difficulties in entering the labor market, such as lack of adequate qualifications, lack of work permits, and language barriers. High input costs, seasonal income fluctuations, limited job opportunities in rural areas, low education levels, and insufficient income for businesses are some of the factors that contribute to the prevalence of informal working conditions in the agriculture sector.