18 yaş üstü mevsimlik fındık işçilerinin çalışma koşulları ile sağlık ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of working conditions and health and nutrition statusof hazelnut workers over the age of 18 working seasonally in agricultural fieldsin Samsun
- Tez No: 884625
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kılıç N. (2024), Samsun'da Mevsimsel Olarak Tarımsal Alanda Çalışan 18 Yaş Üstü Fındık İşçilerinin Çalışma Koşulları ile Sağlık ve Beslenme Durumlarının Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Enstitüsü, İstanbul. Mevsimlik tarım işçileri, fındık hasadında çalışmak için barınma ve beslenme durumları açısından oldukça zor şartlarda çalışan ve gezici olarak fındık hasadı yapılan coğrafyaya uzak şehirlerden gelen işçi grubudur. Bu çalışma ağustos ve eylül ayında Samsun ili sınırlarında Terme, Çarşamba ve Salıpazarı ilçelerine fındık hasadı için gelen işçiler ile yapılmıştır. Çalışma yapılır iken işçilerin beslenme durumlarına bağlı olarak hasat öncesi ve sonrası ölçümleri alınarak karşılaştırılmıştır. Araştırmaya 18 yaş üstü 61 erkek 39 kadın olmak üzere toplam 100 mevsimlik işçi dahil edilmiştir. Araştırma verileri beslenme ve çalışma koşulları analizi, günlük besin tüketim formu ve antropometrik ölçümler ile işçilerin geçici olarak konakladığı çadırlara gidilip yüz yüze yapılmıştır. Araştırma sonuçları Ki Kare testi ve student t, paired samples t test uygulaması kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda erkekler ve kadınlarda fındık hasadına başlamadan önce ve fındık hasadı bitiminde ağırlık ve bel çevresinde her iki grupta da azalma görülmüştür. Ancak baldır çevresinin sadece kadın işçilerde azaldığı tespit edilmiştir. Mevsimlik kadın tarım işçilerinin erkek işçilere B12 vitamini alımının önemli oranda daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kılıç N. (2024), Evaluation of Working Conditions and Health and Nutrition Status of Hazelnut Workers Over the Age of 18 Working Seasonally in Agricultural Fields in Samsun. Master's Thesis, Biruni University Graduate Institute, Istanbul Seasonal agricultural workers are a group of workers who work in very difficult conditions in terms of housing and nutrition to work in the hazelnut harvest and who come from cities far from the geography where the hazelnut harvest is made on a mobile basis. This study was conducted with workers who came to Terme, Çarşamba and Salıpazarı districts within the borders of Samsun province in August and September to harvest hazelnuts. During the study, pre- and post-harvest measurements were taken and compared depending on the nutritional status of the workers. A total of 100 seasonal workers, 61 men and 39 women, over the age of 18 were included in the research. The research data were collected face to face, through nutritional and working conditions analysis, daily food consumption form and anthropometric measurements, by going to the tents where the workers temporarily stayed. Research results were used Chi Square test and student t, paired samples t test application. As a result of the analysis, a decrease in weight and waist circumference was observed in both groups, before and at the end of the hazelnut harvest in men and women. However, it has been determined that calf circumference decreases only in female workers. It has been determined that seasonal female agricultural workers have significantly higher vitamin B12 intake than male workers.