Meme kanseri beden imajı ölçeği' nin Türkçeye uyarlanması
The Turkish adaptation of the body image after breast cancer questi̇onnai̇re
  1. Tez No: 559229
  2. Yazar: EDA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tanımlayıcı, kesitsel ve metodolojik nitelikte olan bu çalışma,“Meme Kanseri Beden İmajı Ölçeği (MKBİÖ)”ni Türkçeye uyarlamak ve meme kanserli kadınlarda beden imajı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın verileri, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde 06/12/2017-06/12/2018 tarihleri arasında toplandı. Örnekleme meme kanseri tanısı konulan, 500 hasta alındı. Veriler hasta tanıtıcı bilgi formu ve MKBİÖ ile toplandı. Ölçek; kırılganlık, damgalanma, aktivite sınırlılıkları, beden kaygıları, şeffaflık ve kola yönelik kaygılar olmak üzere altı alt boyuttan oluşmaktadır. Çalışmada MKBİÖ'nün geçerliği için dil, kapsam ve yapı geçerliği incelendi. Ölçekte yer alan maddelere ilişkin uzman görüşleri arasında uyum olduğu saptandı. Doğrulayıcı faktör analizi maddelerin faktör yükleri 0.276-0.951 arasında değişmekte ve toplam varyansın %50.58'ini açıklamaktadır. Doğrulayıcı faktör analizin uyum indekslerinin iyi ve kabul edilebilir düzeyde olduğu belirlendi. Ölçeğin toplam Cronbach α güvenirlik katsayısı 0.672, alt boyut Cronbach α katsayıları 0.618- 0,841 arasında değişmektedir. Zamana karşı değişmezliği belirlemek için test tekrar test yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study, which is descriptive, cross-sectional and methodological in nature, was performed to adapt the“Body İmage Breast Cancer Scale (BIBCQ)”to Turkish and to determine the body image and factors affecting women with breast cancer. The data of the study was collected between 06/12/2017 and 06/12/2018 at an educational and Research Hospital in Istanbul. Sampling included 500 patients diagnosed with breast cancer. The data were collected with patient identification data form and MKBIÖ. The scale consists of six sub-dimensions: vulnerability, body stigma, limitations, body concerns, transparency and arm concerns. The study examined the validity of language, scope and structure for the validity of BIBCQ. Confirmatory factor analysis the factor loads of substances vary between 0.276-0.951, explaining 50.58% of the total variance. It was determined that the conformance indices of the confirmatory factor analysis were good and acceptable. The total cronbach α reliability coefficient of the scale is 0.672, while the sub-dimension cronbach α coefficients range from 0.618 to 0.841. The test was retested to determine the invariance against time.