Kasık fıtıklarında kugel tekniğiyle total ekstraperitoneal (tep) laparoskopik yaklaşımın karşılaştırılması (prospektif randomize çalışma)
Systemic inflammatory response after kugel versus laparoscopic groin hernia repair: A prospective randomized trial
- Tez No: 559231
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BENDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ Kugel minimal invazif açık yöntemiyle kasık fıtığı onarımı her ne kadar laparoskopiye alternatif bir yöntem olarak kabul edilse de, objektif prospektif kıyaslamalı bir şekilde üstünlüğü ile ilgili literatürde henüz bir çalışma yayınlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı kasık fıtıklarında kugel tekniğiyle total ekstraperitoneal laparoskopik (TEP) yaklaşımın cerrahi travmaya sistemik inflamatuar yanıt parametreleri kullanarak kıyaslanmasıdır. MATERYAL-METOD Kasık fıtığı ameliyatı planlanan 40 hastaya prospektif randomize olarak n=20 Kugel ve n=20 TEP ameliyatı yapıldı. Gruplar ameliyat süresi, hastanede kalış süresi, ağrı derecesi, günlük aktivitelere dönüş süresi, fiyat effektifliği, sistemik inflamatuar ve hormon cevabı açısından kıyaslandı. BULGULAR Gruplar arasında ameliyat süresi, hastanede kalış süresi, ağrı derecesi (VAS), günlük aktivitelere dönüş süresi, fiyat effektifliği aşısından istatistiki anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Gruplar arasında ameliyattan hemen önce, ameliyattan sonraki 1. ve 24. saatteki serum kortizol düzeyi, yüksek-duyarlıklı CRP, interlökin- 6 seviyesi açısından istatistiki anlamlılık saptanmamıştır (p>0.05). Ameliyat sonrası takipte her iki grupta herhangi bir komplikasyona rastlanmamıştır. Kugel ameliyatı TEP'e göre hasta başı fiyat açısından US $546 daha az maliyetli bulunmuştur. SONUÇ Kugel açık kasık fıtığı ameliyatı, laparaskopik yaklaşımla (TEP) kıyaslandığında cerrahi travmaya sistemik inflamatuar yanıt açısından farklı bulunmamış, ancak Kugel grubunun ameliyat başına maliyeti TEP'e göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Kugel repair, a minimally invasive technique, has become an alternative to laparoscopic groin hernia repair, but the technique has not been adequately evaluated by assessment of objective parameters. A prospective randomized clinical study was carried out to compare the systemic inflammatory response to surgical trauma and clinical outcomes in patients who underwent groin hernia repair by the Kugel and totally extraperitoneal (TEP) laparoscopic methods. METHODS: Forty consecutive patients admitted for unilateral groin hernia were randomized to Kugel (n = 20) or TEP (n = 20) repair under general anesthesia. Operation time, length of hospital stay, pain severity, time to return to normal activities, cost, and systemic inflammatory and hormone responses to surgical trauma were compared. RESULTS: There were no significant between-group differences in duration of operation, length of hospital stay, time to return to normal activities, or mean visual analog scale (VAS) score (p > 0.05 for each). Serum cortisol, high-sensitivity C-reactive protein (hsCRP), and interleukin (IL)-6 concentrations before surgery, and 1 and 24 h after surgery, did not differ significantly in the two groups (p > 0.05). There were no recurrences or complications during follow-up. The cost per patient was US $546 lower in the Kugel group. CONCLUSION: Kugel herniorrhaphy is a minimally invasive technique that offers all the advantages of TEP and is more cost-effective.