Romatizmal mitral kapak darlığının şiddeti ile prognostik nütrisyonel indeks ve controlling nutritional status skorları arasındaki ilişki
The relationship between the severity of rheumatic mitral valve stenosis and prognostic nutritional index and controlling nutritional status scores
- Tez No: 682287
- Danışmanlar: DOÇ. NİHAT POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biri olan mitral kapak stenozunun en sık nedeni azalan sıklığına rağmen halen romatizmal kapak hastalığıdır. Romatizmal mitral kapak stenozu (RMKS), otoimmün, kronik inflamasyon ve sistemik endotel disfonksiyonu ile seyreden progressif bir hastalıktır. RMKS tanı ve tedavisindeki gelişmelere rağmen gelişmekte olan ülkelerde yüksek morbidite ve mortalite ile seyretmektedir. Bu nedenle romatizmal kalp hastalığında darlık gelişme riski olan hastaların öngörülmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmamızda, özellikle gastrointestinal kanserler ve bazı kardiyak hastalıkların prognozu ile ilişkisi saptanan, hastaların hem beslenme/malnütrisyon hem de immünolojik durumlarının değerlendirilmesinde objektif parametreler olarak kullanılan prognostik nütrisyonel indeks (PNI) ve controlling nutritional status (CONUT) skorlarının romatizmal mitral kapak darlığı şiddeti ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli, retrospektif, analitik, vaka-kontrol çalışmasıdır. Polikliniğimize Ocak-2012 ve Aralık-2020 tarihleri arasında başvuran ekokardiyografik olarak orta-ileri şiddette RMKS tanılı 121 hasta ve karakteristik özellikleri eşleştirilmiş 42 tane sağlıklı kontrol grubu olacak şekilde çalışmaya toplam 163 hasta dahil edildi. Hastaların Kardiyoloji polikliniğine ilk başvurusu sırasında çalışılmış olan hemogram, biyokimya, lipit profili, demografik özellikleri, risk faktörleri, elektrokardiyogram ve transtorasik ekokardiyografi verilerine hastane bilgi işletim sisteminden taranarak ulaşıldı. Hastaların periferik kandaki total lenfosit sayısı ve albümin değeri ile PNI skoru hesaplandı; total lenfosit sayısı, total kolesterol sayısı ve albümin değeri ile de CONUT skoru hesaplandı. Bulgular: Toplam 163 hastanın %77'si kadındı ve ortalama yaşı 41,5±10,2 saptadık. RMKS grubu hastalarının ortalama yaşı 41,6±10,5 ve kontrol grubu hastalarının ortalama yaşı 41,2 ±9,1 saptadık (p=0.856). Gruplar arasında demografik ve klinik bulgular açısından anlamlı fark saptanmadı. RMKS hastalarının planimetrik ve pressure-half time yöntemi ile kapak alanları sırasıyla 1,3 (1,0-1,4) cm² ve 1,3 (1,0-1,4) cm² olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
İntroduction and aim: Despite its decreasing frequency, the most common cause of mitral valve stenosis, which is one of the important causes of morbidity and mortality, is still rheumatic valvular disease. Rheumatic Mitral valve stenosis (RMVS) is a progressive disease with autoimmune, chronic inflammation and systemic endothelial dysfunction. Despite advances in diagnosis and treatment of RMVS, it progresses with high morbidity and mortality in developing countries. Therefore, it is important to anticipate patients at risk of developing stenosis in rheumatic heart disease. In this study, we aimed to investigate the relationship between prognostic nutritional index (PNI) and controlling nutritional status (CONUT) scores and severity of rheumatic mitral valve stenosis ıt has been found that it is associated with the prognosis of gastrointestinal cancers and some heart diseases and is used as objective parameters in the evaluation of both nutritional and immunological status of patients. Material and method: Our study is a single center, retrospective, analytical, case-control study. A total of 163 patients, including 121 patients with echocardiographically moderate-severe RMVS diagnosis and 42 healthy control groups, who were admitted to our outpatient clinic between January-2012 and December-2020, were included in the study. Hemogram, biochemistry, lipid profile, demographic characteristics, risk factors, electrocardiography and transthoracic echocardiography data were obtained from the hospital information management system at the first admission of the patients to the cardiology outpatient clinic. PNI score was calculated with the total lymphocyte count and albumin value in the peripheral blood of the patients; the CONUT score was calculated with the total lymphocyte count, total cholesterol amount and albumin value. Findings: 77% of the 163 patients were women and the mean age was 41.5 ± 10.2 years. The mean age of the patients in the RMVS group was 41.6 ± 10.5 and the mean age of the control group patients was 41.2 ± 9.1 years (p=0.856). No significant difference was found between the groups in terms of demographic and clinical findings. Valve areas of RMVS patients were measured as 1.3 (1.0-1.4) cm² and 1.3 (1.0-1.4) cm² by planimetric and pressure-half time methods, respectively.