Dart sporcularının durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin performansa etkisinin incelenmesi
Analyzation of effect of darts players' instant and constant stress levels on the performance
- Tez No: 559258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma kapsamında dart sporcularının durumluk ve sürekli kaygı durumlarının performansa etkisinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda araştırmada katılımcılara, durumluk ve sürekli kaygı puanlarını olduğu gibi tespit etmeye yönelik olarak durumluk kaygı envanteri müsabaka öncesi, sürekli kaygı envanteri müsabaka sonrası uygulanmış ve sezon boyunca elde ettiği dereceler ile karşılaştırılmıştır. Spielberger'in durumluk-sürekli kaygı (STAI) envanteri hakkındaki bilgileri ve sporcuların özlük niteliklerinin belirlenmesi amacıyla kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma, tarama modeline göre yapılmıştır.“Bir grubun belirli özelliklerini belirlemek için verilerin toplanmasını amaçlayan çalışmalara tarama araştırması”denmektedir (Tanju, Darıca ve Büyüköztürk, 2011). Çalışmanın yöntemi“amacına göre tanımlayıcı, yapılış zamanına göre kesitsel, veri toplama yöntemine göre anket”çalışmasıdır. Araştırmanın sonucunda araştırmaya katılan dart sporcularının durumluk kaygı puan ortalamaları ve sürekli kaygı puan ortalamaları cinsiyet değişkenine göre incelendiğinde, erkek sporcuların kadın sporculara göre durumluk ve sürekli kaygılarına göre daha düşük olduğu, yaşın artmasıyla durumluk kaygı düzeylerinin azalacağı tespit edilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this research, it is aimed tore search effect of Darts players' instant and constant stress levels on the performance. In this research accordingly, instantstressschedulebeforethecompetitionsandconstantstressscheduleafterthecompetitionswereconducted on the participants with the aim of detecting their instant and constant stress levels. And findings have been compared to degrees which they had acquired during the match season. With an aim of determining athletes' personal qualifications and their information about Spielberger's instant and constant stress schedule (STAI), data about each of them have been gathered via the survey of identity information. Research is done in the cross-sectional type.“studies which require data to be gathered as to identify specific properties of a group are called cross-sectional research”(Tanju, Darica and Buyukozturk, 2011). Method of the study is descriptive in terms of its aim, cross sectional in terms of its time and it is a survey in terms of its datum gathering method As a consequence, it has been determined that when participants' average of stress levels is analysed with regarding the gender factor, male athletes have lower rate of instant and constant stress as compared to female athletes and as the age increases instant stress levels will decrease. Proposals have been made about that.