Yerel yönetimlerin Suriyeli mültecilere yönelik politikaları: İstanbul örneği
Policies of local governments for Syrian refugees: Case of İstanbul
  1. Tez No: 559259
  2. Yazar: BURCU YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Suriye'de 2011 yılında başlayan savaşla birlikte milyonlarca insan ülkelerinden göç etmek zorunda kalmıştır. Bu süreçte en çok mülteci akını Suriye'nin komşu ülkelerine olurken; Türkiye dünyada en fazla Suriyeli mültecinin barındığı ülke olmuştur. Mültecilerin yaklaşık %96'sı kamp dışı alanlarda yaşamaktadır. Kentsel alanlarda yaşayan 3 milyondan fazla Suriyeli mültecinin toplumsal hayata katılımı ve kentsel alanda ortaya çıkan sorunların çözümü için merkezi kurumların politikalarının yanı sıra yerel yönetimlerin de sürece dâhil olma zorunluluğu ve sorumluluğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de en çok Suriyeli mültecinin bulunduğu kent olan İstanbul'da belediyelerin mültecilere yönelik kurumsal algılarına, mevcut çalışmalarına, yaşanılan sorunlara ve önerilere odaklanmaktadır. Öncelikli olarak uluslararası göç kavramını anlamak için Suriyeli mültecilerin göçü çerçevesinde kuramsal bir çerçeve sunulmuştur. Uluslararası mülteci hukuku ve uluslararası alanda Suriyeli mültecilere yönelik politikalar değerlendirilmiştir. Türkiye'de uluslararası koruma hukuku; 2013 yılında çıkarılan“Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu”ve 2014 yılında çıkarılan“Geçici Koruma Yönetmeliği”çerçevesinde incelenmiştir. Türkiye ve Almanya'daki prosedür aşamaları karşılaştırılmıştır. Türkiye'nin Suriyeli mültecilere yönelik politikaları incelenerek araştırmaya altlık oluşturulmuştur. Bu tanımlama ve açıklamalardan sonra İstanbul'da belirlenen belediyelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada varılan sonuçlardan en önemlisi mali ve idari belirsizlik nedeniyle belediyelerin mültecilere yönelik politika üretme konusunda çekinceli davranmalarıdır. Bu durum belediyelerin göç sürecinde aktif rol al(a)mamalarına neden olmaktadır. Belediyelerin mültecilere yönelik algıları ve politikaları birbirinden farklıdır. Bu durumun nedeni göç sürecinin hala bütüncül ve sistematik bir altyapısının oluşturulmamış olmasıdır. Araştırma, yerel yönetimlerin mevcut politikalarını incelerken aynı zamanda sürece dâhil olmalarının önündeki engelleri tespit etmekte ve öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Millions of people had to immigrate into other countries from Syria with the start of the war in 2011. In the immigration process, the biggest refugee influx has been in neighboring countries of Syria. Turkey has become the country where the most Syrian refugees shelter in the World. Approximately 96% of refugees live in off-camp areas. Due to more than 3 million Syrian refugees living in urban areas, the local governments have to involve in the immigration process to ensure the participation of refugees in social life and to address problems that arise in urban areas. This study focuses on the institutional perceptions, current work, problems and recommendations of local municipalities in Istanbul, where most of the Syrian refugees live in. In order to understand the concept of international migration, a theoretical framework has been presented within the scope of the migration of Syrian refugees. International refugee law and policies towards Syrian refugees in the international arena have been evaluated. International conservation law in Turkey was examined in the framework of The Law of Foreigners and International Protection in 2013 and The Temporary Protection Regulation in 2014. The stages of the asylum procedure in Turkey and Germany were compared. The policies towards Syrian refugees in Turkey was examined base for the research. After these definitions and explanations, semi-structured interviews were conducted with the selected municipalities in Istanbul. The most important result of the study is that municipalities are sensitive about producing policies for refugees due to financial and administrative uncertainty. This situation causes the municipalities not to take an active role in the migration process. At the same time, municipalities' perceptions and policies towards refugees are different. The reason for this situation is that a holistic and systematic infrastructure has not been created about the migration process. This study examines the current policies of local governments, identifies the obstacles to their involvement in the process and develops recommendations in the framework of the data obtained from the interviews.