Zararlı atıklardaki zehirli maddelerin ozon ile oksidasyonu
  1. Tez No: 55926
  2. Yazar: NİLAY ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, zararlı atıklardaki zehirli maddelerin ozonla oksidasyonunun uygunluğu araştırılmıştır. Bu amaçla uzun süreli literatür araştırmaları sonucunda laboratuarda hazırlanan çeşitli sentetik örneklerin ozonla kimyasal oksidasyonu yapılmıştır. Ozonlama, atıksuyun KOI giderim verimlerinin düşürülerek, onu biyolojik veya kimyasal arıtmaya hazırlamak için ön arıtma amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın anlam ve önemi kısmında, konuya esas olan zararlı atıkların çevresel önemi, tanımı ve arıtımından kısaca bahsedilmiş ve çalışmanın amaç ve kapsamı özetlenmiştir. İkinci bölümde, zararlı atıklarla oluşan çevre problemlerinin tanımı yapılmış ve zararlı atık kavramının gelişimi incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde, zararlı atık tanımları yapılmış, tanımlama yöntemleri ve listeleme yöntemleri verilmiş ve zararlı atık kaynakları listeler halinde sıralanmıştır. Üçüncü bölüm, zararlı atıkların yönetim planlamasını, arıtım ve uzaklaştırılmalarını kapsayan bir bölümdür. Bu amaçla yönetim planlaması için benimsenen bir model ve mekanizmaları verilmiştir. Ozonla kimyasal oksidasyon için gerekli olan deney düzeneği ve ekipmanlar kesikli ve sürekli sistemler için detaylı olarak dördüncü bölümde incelenmiştir. Ayrıca bu sistemlere ait analitik hesaplama yöntemleri de yine bu bölümde yer almaktadır. Beşinci bölüm, deneysel çalışmayı içermektedir. Laboratuarda hazırlanan sentetik örneklerin ozonla oksidasyonu sonunda yapılan deneyler ve sonuçlan tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Sentetik örnekler ile yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar ve öneriler ise son bölümde yer almaktadır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY OZONE OXIDATION OF TOXIC SUBSTANCES IN HAZARDOUS WASTES Despite the fact that a relatively new legislation on hazardous waste has been put into force in our country, limited research and acknowledgement are available because of the specificity of the topic. This present situation not only caused discrapencies in policies and attitudes on other environmental problems in our developping and industrialising country, but also renders legal actions difficult to apply. Since it is a problem to treat hazardous wastes and studies on the subject are recently launched and exact results could not be achieved on all studies, waste minimization presents substantial importance in waste disposal. Some precaution are being more and more preferred nowadays like determination of of waste producing processes and avoiding them or minimising the waste as much as possible and reusing the raw material or research for possibilities of energy recovery in-situ or in-plant. It is known that a high proportion of hazardous waste sources which are produced by industries consist of chemical production and by-production. Consequently, oxidation with ozon has become to be a method that is frequently pronounced. Besides it is required to carry out a comprehensive research regarding the application areas of this method. In this study, within this objective; chemical oxidation with ozon is applied for diverse synthetic samples under laboratory conditions following long-term literature studies. Ozonation is used for pretraetment purposes so as to reduce COD removal efficiency and to prepare for biological and chemical treatment. In the preceding section that contains aim and scope of the parts, the importance, definition and treatment of hazardous waste are briefly given and aim and scope of the studyare summarised. In the second section environmental problems raised by hazardous waste are described and development of hazardous waste concern is given. Hazardous waste caused many scourges in the past and are still causing at present. During the time passed many number of pollution, health problems and death cases are reported and substiantial is observed because of disregarding. Because of all these reasons, it is an obligation to handle the hazardous waste problem in correspondence with the rest of the world, to make required regulations immediately and taking precautions and a new concern is brought in. With the discovery of lack of knowledge about environmental effects, treatment methods and control and management ofhazardous waste, this subject has gained importance and researches on the topic are condensed. Main sources that led to the development of ste concern may be given as follows:. Rapid development of chemical and petrochemical industries which are the most hazardous waste producing industries since 1950.. Increase in the production of synthetic organic chemicals that are discharged frequently.. Almost lack of knowledge about the environmental effects of these substances,. Accidents and hazards of substantial sizes caused by illiterance on hazardous waste management and disposal,. Reporting of teratogenic, mutogenic, carcinogenic characteristics of many chemicals following researches on toxigology. Also in this section hazardous waste definitions are given, definition and listing methods are named and sources of hazardous waste are counted by lists. Third section deals with the hazardous waste management, planning, treatment and disposal. By this purpose, a model accepted for management planning and mechanisms are given. The hazardous waste definition mechanisms are given in Figure 1. The treatment methods of hazardous waste are concerned with 3 headlined topics. These are physical, chemical and biological treatment. The disposal methods used after treatment are land fill, deep sea discharge, composting, disposal to underground and deep well injection. These treatment and disposal methods are revealed, with technologies thet contain, in this section with details. The experimental procedures and equipments needed for chemical oxidation with ozon, for both batch and continuous systems are examined in the fourth section with details. In the fifth section, the experimental methods are told. The aim of the experiments are to carry out the oxidation with ozon processes for various synthetic wastewater samples that are prepared in the laboratory conditions so as to reduce the efficiencies of COD removal. The substances used for synthetic samples are 2,4 D acid, 2,4 dichlorophenol, xylene and cyclohexanon. The chemical structures and characteristics of each of these substances are briefly given. Ozonation is applied through a semi-batch ozonation equipment and experimental study plan is presented in Table 1. 4 APP standard method and COD test are run for the monitoring of synthetic samples following ozonation. For ozone gas measurement, iodometric ozone measurement and comparametric ozone measurement are applied. For each synthetic XIsample theoretical oxygen requirement values are calculated and compared with COD values. sources industrial commercial mining agriculture act. community act. con. waste" domestic sewage irrigation return fl. industrial dischar. sources waste treat, plant water supply tr. plant air pollution control facility discarded material (solid, liquid, semi-solid, contained gaseous] garbage refuse sludge Special Waste criteria quantity concentration phy. chemical infectious charac. HAZARD (acute hazard) mortality, serious irreversible illness potential hazard to human health or the environmental YES YES HAZARDOUS WASTE Figure 1 Hazardous Waste Definition Mechanism XIITable 1 Experimental Study Plan For each sample experiment results that are obtained at different ozonation times are presented in a table. Then variations in values of COD and total phenol versus ozonation times are given as graphics. Again for each synthetic sample values for applied ozon, discharged ozon gas, efficiency of ozon that is consumed for wastewater, concentration of ozon that is consumed for wastewater and ozon dosage are estimated. An outstanding result has been observed for 2 hour ozonation of synthetic sample which is prepared by 2,4 D acid and 2,4 DCP. COD values seem to decrease in a linear mode after 1 hour and 2 hours ozonation. Despite total phenol value (2,4 DCP) decreases linearly after 1 hour ozonation while the value tends to increase after the first hour when ozonation is applied for 2 hours. The cited graphics are given in Figure 2 and Figure 3. In the sixth section results of the experiments are given and some proposals are brought in. These proposals are named below:. Especially for cases when treatment of hazardous wastes and micropollutants is the main goal, preozonation for the substances that may inhibit the treatment can be applied. It has been observed that application of ozone for any other purpose than preozonation may not be successful. In other words, oxidation of ozone in such wastes is not eligible or not economic. XII!By the application of preozonation, detoxification purposes can be achieved for both individual substances and for cinerjestically effected mixed wastes. In this case estimation of inhibition with biological treatment of wastes that have been preozoned and detoxified should be accomplished. In the same manner, inhibition of ozon in biological treatment must be determined. In wastewaters that are counted to be hazardous waste, ozonation for the above cited 4 substances, ozonation should be applied as pretreatment before both chemical and biological treatment. Because it is known that ozonation enhances the efficiency of chemical precipitation. 1 hour ozonation 2 hours ozonation, 1,,,, 45 60 75 ozonation time (min) 120 Figure 2 Obtained COD Values of Synthetic Samples That Are Prepared With 2,4 D Acid and 2,4 DCP After 1 ve 2 Hour Ozonation 15 30 45 60 75 ozonation time (min) 90 105 120 Figure 3 Obtained COD Values of Synthetic Samples That Are Prepared With 2,4 D Acid and 2,4 DCP After 1 ve 2 Hour Ozonation xivBÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 ÇALIŞMANIN ANLAM VE ÖNEMİ Zararlı atıklar (hazardous waste) konusunda ülkemizde çok yeni sayılabilecek bir yasal düzenleme bulunmasına rağmen konunun çok spesifik olması nedeniyle konu ile ilgili ciddi araştırma ve bilgi birikimi bulunmamaktadır. Bu durum sanayileşmekte ve gelişmekte olan ülkemizde diğer çevre problemleri üzerinde uygulanan gerek politikalar gerekse işlemler için çelişkiler yaratıp yasal işlemleri de zora sokmaktadır. Oluştuğu ortamda ülkelerin gerek ekonomilerini gerekse çevre yönetimlerini zorladığı zararlı atıklar konvansiyonel atıklardan farklı olarak kısaca, insan sağlığına veya çevremizde bulunan diğer canlı organizmalara zararlı etkisi ya da tehlike potansiyeli olan atıklar olarak tanımlanabilir. Zehirli kimyasallar ile tutuşabilirlik, koroziflik, reaktiflik ve zehirlilik gibi özelliklere sahip olan bu atıklar katı, çamur, gaz ve sıvı formda bulunabilirler. Bu çok değişkenli karakter, atık kontrol ve uzaklaştırılmaları konularında güçlükler doğurmaktadır. Zararlı atıkların arıtımının da çok güç ve bu konudaki çalışmaların da çok yeni olması ve her konuda kesin sonuçlara ulaşılamaması nedeniyle bu tür atıkların bertarafında atık minimizasyonu büyük önem taşımaktadır. Zararlı atık üreten proseslerin incelenerek tespiti ve bu proseslerden kaçınılması ya da en azından zararlı atığın mümkün olduğunca minimize edilmesi ve oluşan atığın dikkatlice incelenerek son uzaklaştırmaya gitmeden önce ya hammadde olarak tekrar kullanımı ya da tesis içi ve başka endüstrilerde