Öğretmenlerin siber kaytarma davranışları ile işe tutkunluk düzeyleri arasındaki ilişki
The correlation between cyberloafing behavior of the teachers and their level of work engagement
- Tez No: 559283
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma öğretmenlerin siber kaytarma davranışları ile işe tutkunluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma nicel bir araştırmadır. İlişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırma, Denizli İli merkez ilçeleri olan Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde görev yapmakta olan ilkokul sınıf öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, siber kaytarma anketi ve işe tutkunluk ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, basıklık katsayısı, çarpıklık katsayısı, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi gibi istatistiksel hesaplamalar yapılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin siber kaytarma davranışları ile işe tutkunluk düzeyleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin siber kaytarma düzeyleri arttıkça işe tutkunluk düzeyleri zayıf da olsa artış göstermektedir. Siber kaytarma düzeyleri artan öğretmenlerin işe tutkunluğun alt boyutlarından olan adanmışlık boyutuna ilişkin algıları da düşük düzeyde artış göstermektedir. Bunun yanı sıra siber kaytarma nedenlerine ilişkin algı düzeyleri artan öğretmenlerin ise işe tutkunluk düzeyleri azalmaktadır. Öte yandan öğretmenlerin genel olarak işe tutkun oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlerden; 11 yıl ve üzeri kıdeme sahip olan öğretmenlerin ise 0-5 yıl kıdeme sahip olan öğretmenlerden daha fazla işe tutkunluk düzeyine sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin eğitim düzeyleri ile işe tutkunlukları arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğretmenlerin neredeyse her zaman yaptıkları işle gurur duydukları ayrıca öğretmenlikten başka bir iş yapmayı düşünmedikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Cinsiyet ve kıdemleri ne olursa olsun öğretmenlerin siber kaytarma davranışları ortaya koyabilecekleri yargısına varılmıştır. Eğitim düzeyleri bakımından ise farklılık bulunmuştur. Eğitim düzeyleri yüksekokul/enstitü olan öğretmenler, lisans mezunu öğretmenlerden daha yüksek siber kaytarma düzeylerine sahiplerdir.
Özet (Çeviri)
This research aims to prove the correlations between teachers' cyber-loafing behaviours and theiar work engagement. This was quantitative research. And it was made by relational scan model. The research includes currently working primary school teachers in Merkezefendi and Pamukkale districts that are in Denizli province. The research data was collected by personal info forms, cyberloafing questionnaire and the scale of work engagement. These collected datas were interpreted by some statistical conjectures such as average, standard deviaton, coefficient of kortosis, coefficient of skewness, Pearson moments multiplication correlation coefficient, independent sample t-test, one-way analysis of variance (anova). According to this research results there was a relation between teachers' cyberloafing behaviours and their level of work engagements. The higher level of cyberloafing of teachers who attended this research, increased their work engagement –even is slightly. The perceptions of commitment, that was one of the sub-components of work engagement, of the teachers who have increased level of cyberloafing slightly increased too. Besides of that, work engagements of the teachers, who have increased perceptions about reasons of cyberloafing were decreasing. On the other hand, it was concluded that, most of the teachers had work engagement. It was also concluded that female teachers had more levels of work engagement than male teachers, and also the teachers who had 11 years of work time had more levels of work engagement than the teachers who had 0 to 5 years of work time. Meaningful difference could not be found between educations of the teachers and their work engagements. The research showed that, teachers were proud of their work almost always, likewise they consider no other work besides teaching. It was concluded that the teachers could exhibit cyberloafing behaviours anytime, whatever their genders and seniorities were. But the difference was found about their level of education. The teachers who were graduated from Academy/ Institute had increased level of work engagement than the teachers who were graduated from university.