Katılım bankalarının finans sektöründeki yeri: Iğdır Üniversitesi öğrencilerinin katılım bankası algısı üzerine bir araştırma
The place of participation banks in the finance sector: A research on Iğdir University students' perception of participation bank
  1. Tez No: 559308
  2. Yazar: SELİM TAKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE KOLÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, katılım bankaları ile konvansiyonel bankaların farklarını ortaya koymak ve gençler arasında katılım bankacılığının algısını belirlemektir. Bu amaçla tez çalışmasında katılım bankacılığını fon toplama, fon kullandırım ve geleneksel bankalardan farkları özetlenmiştir. Anket uygulaması yapılan çalışmada üniversite okuyan gençlerin katılım bankası hakkındaki bilgi ve algıları üzerine bir araştırma yapılmıştır. 463 öğrenci ile yapılan anket verileri Anova ve t-testi uygulanarak yorumlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonucunda katılım bankalarının toplum ve özellikle gençler arasındaki bilinirliğini ve konvansiyonel bankalar ile rekabet edilebilirliğini artıra bilmeleri için yeteri kadar tanıtım yapılmadığı bu yüzden katılım bankalarının tanıtım ve reklamlarla bilinirliklerini artırmaları gerektiği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca Katılım bankası yöneticilerinin bankacılık konseptine sadece dini açıdan yaklaşmamaları ilaveten getiri beklentisi olan ancak dini açıdan faiz hassasiyeti olmayan potansiyel müşterileri de kazanmak üzere hizmet tasarımlarını geliştirmeleri gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the differences between participation banks and conventional banks and to determine the perception of participation banking among young educated people. For this purpose, fund collection, fund allocation and differences from traditional banks are summarized. In this study, a survey was conducted to identify the knowledge and perceptions about the participation bank on the university students. The survey data that belongs 463 students were evaluated by using Anova and t-test. As a result of the study, it was found that there was not enough advertising for participation banks to increase their awareness among society and especially among young people and to empower their competitiveness with conventional banks. In addition, the participation banks should consider not only to approach the banking concept from a religious point of view but also to develop service designs in order to gain potential customers who are expecting a return but who have no interest sensitivity.