Ciddi ve kayıtsız boş zaman katılımcısı üniversite öğrencilerinin meraklılık ve yaşam boyu öğrenme eğilimi
Curiosity and life long learning tendencies of serious and casual leisure participant university students
- Tez No: 559309
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, ciddi ve kayıtsız boş zaman katılımcısı üniversite öğrencilerinin meraklılık ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin yaş, cinsiyet ve boş zamanlarda tercih edilen etkinlik türüne göre incelenmesidir. Çalışmada ayrıca katılımcıların meraklılık ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve ciddi/kayıtsız boş zaman katılımcısı olma durumun bu ilişkiye olan aracı etkisinin analiz edilmesi de amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması tekniğinden faydalanılmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi bünyesindeki fakültelerde okuyan 799 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formunun yanı sıra“Merak ve Keşfetme Ölçeği II”,“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve“Ciddi ve Kayıtsız Boş Zaman Katılımcısı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada veriler Windows için SPSS 23 ve Lisrel 9.1 kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında hipotez testleri olarak Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon testinden faydalanılmıştır. Çalışmada aracı etkinin incelenmesi için ise SPSS için Process 3.1. eklentisi kullanılmıştır. Sonuç olarak CBZ ve KBZ katılımcısı üniversite öğrencilerinin meraklılık eğilimlerinde yaş, cinsiyet ve boş zamanda tercih edilen etkinlik türüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca CBZ katılımcısı öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinde yaşa göre anlamlı farklılıklar tespit edilirken, cinsiyet ve boş zamanda tercih edilen etkinlik türüne göre herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Buna rağmen KBZ katılımcısı öğrencilerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinde yaşa göre bir farklılık tespit edilmemiş olup, cinsiyet ve boş zamanlarda tercih edilen etkinlik türüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların meraklılık ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında pozitif ve orta düzeyde ilişki tespit edilmiş olup ciddi boş zaman ölçeği toplam puanının bu ilişki de kısmi aracı etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate curiosity and lifelong learning tendencies of serious and casual leisure participant university students according to age, gender and leisure choice. Also, to analyze the correlations between curiosity and lifelong tendency and the moderation effect of serious leisure on this correlation was the secondary aim. The study was designed as a cross sectional study and 799 students from various faculties of Gazi University voluntarily participated in the study. To collect data in addition to personal information form designed by the researchers, the“Curiosity II”,“Life Long Learning Tendency”and the“Serious and Casual Leisure Participant”scales were used. The data was analyzed with SPSS for Windows 23 and Lisrel 9.1. In the study as hypothesis tests Independent Samples t Test, One Way ANOVA and Pearson correlations were used. The moderation effect of serious leisure on the correlation between curiosity and lifelong learning tendency Process 3.1 for SPSS was used. As results this study showed that curiosity of the serious and casual leisure participants showed significant differences according to age, gender and leisure choice. Additionally, although lifelong learning tendency of serious leisure participants did not show any significance difference according to gender and leisure choice, there were significant differences on the variable lifelong learning tendency of casual leisure participants. Lastly, there were positive and moderate correlations between curiosity and lifelong learning tendency and serious leisure showed a moderate effect on this correlation.