Kalkınma ajansları aracılığıyla gerçekleştirilen turizm projelerinin tespit edilmesi ve proje çıktılarının değerlendirilmesi
Determination of tourism projects through development agencies and evaluation of the project outputs
- Tez No: 559354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, kurulmasının hemen ardından kendisine“muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma”vizyonu belirlemiştir. Ulaşılması ancak mevcut maddi ve manevi tüm kaynakların bir ahenk içerisinde yönetilmesiyle gerçekleşebilecek bu kapsamlı hedef önündeki en büyük engellerden birisi bölgelerarası gelişmişlik farklarıdır. Her bölgenin kendine has temel dinamikleri içerisinde daha çok ekonomi boyutunda ele alınan, aynı zamanda diğer dinamikler üzerinde de katalizör etkisi olan bu farklar, iktisat literatüründe bölgesel farklılıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalkınma ajansları ülke ve bölge ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Ellerinde bulundurdukları kaynaklarla kırsal kalkınmayı sürdürülebilir kılacak tüm proje tekliflerini değerlendirmeye almalı, doğrudan kırsal kalkınmayı destekleyici programlar açarak duyurusunu yapıp bu konuyla ilgili projelerin sayısının artırılmasına destek olmalıdır. Ancak konuyla ilişkili yükümlülük yalnızca kalkınma ajanslarına ait değildir. Ülkemizde proje yapma ve uygulama anlayışının yaygınlaşması için tüm kurum ve kuruluşların bu sürece dahil edilmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, kalkınma ajansları aracılığıyla gerçekleştirilen turizm projelerinin tespit edilmesi, kurumsal kimlik uygulamalarını ortaya koymak ve proje çıktılarının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The Republic of Turkey itself immediately after the establishment of the“contemporary civilizations rise above the level”has set a vision. One of the biggest obstacles to this comprehensive objective is to achieve inter-regional development differences, which can only be achieved by managing all available material and spiritual resources in harmony. These differences, which are considered more economically in the basic dynamics of each region and which have a catalyst effect on other dynamics, emerge as regional differences in the economic literature. Development agencies make great contributions to the country and the regional economy. They should evaluate all project proposals that will make rural development sustainable with the resources they have in their hands, should announce programs by supporting rural development directly and support the increase of the number of related projects. However, the related liability does not belong to development agencies. All institutions and organizations need to be included in this process in order to expand the project implementation and implementation approach in our country. The aim of this study is to identify tourism projects realized through development agencies, to introduce corporate identity practices and to evaluate project outputs.