Aşikar diyabeti olmayan metabolik sendromlu hastalarda 25-OH Vitamin D replasmanı öncesi ve sonrası IL-12 düzeyi araştırılması
Investigation of IL-12 level before and after replacement of 25-OH Vitamin D in patients with non-ovarian diabetes with metabolic syndrome
- Tez No: 559379
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: MetS'un; insülin direnci, diyabetes mellitus, hipertansiyon, dislipidemi, obezite, koroner arter hastalığı, non-alkolik yağlı karaciğer, polikistik over sendromu, subklinik inflamasyon, endotel disfonksiyonu, hiperkoagülabilite, 25-OH vitamin D eksikliği, sitokin ilişkili inflamasyon gibi bileşenlerle yakından ilişkili olduğu saptanmıştır. İnterlökin 12, doğal öldürücü(NK) ve T hücreler tarafından salgılanan, doğal ve kazanılmış bağışıklık cevaplarında rol alan bir sitokindir. Biz bu çalışmamızda vitamin D eksikliği olan MetS'lu hastalarda, 25-OH vitamin D replasmanı ile inflamasyon belirteci olarak seçilen IL-12 düzeylerinin etkilenip etkilenmediğini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan çalışmaya; Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğinde yatmış ve/veya İç Hastalıkları polikliniğine ayaktan başvurmuş, 25-OH vitamin D düzeyi 30 ng/ml altında olan, D vitamini kullanmayan, IDF-2005 kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı alan, aşikar diyabeti olmayan 44 hasta alındı. Hastalar ile ilgili veriler hastanemizin otomasyon sisteminden kayıt altına alındı. Çalışmaya alınan hastalardan vitamin D replasmanı öncesi ve 6 haftalık vitamin D replasmanı sonrası IL-12 ve 25-OH vitamin D düzeyleri ölçüldü. Veri analizi ve istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 44,68±11,49 yıldır. Hastaların % 65,9'u (n=29) kadın, % 34,1'i (n=15) erkektir. Çalışmaya alınan hastalar MetS bileşenlerine göre değerlendirildiğinde hastaların 44'ünde (%100) abdominal obezite, 42'sinde (%95,5) kan basıncı yüksekliği, 35'inde (%79,5) HDL-K düşüklüğü, 30'unda (%68,2) trigliserid yüksekliği ve 22'sinde (%50) kan şekeri yüksekliği saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Metabolic syndrome is closely related to insulin resistance, diabetes mellitus, hypertension, dyslipidemia, obesity, coronary artery disease, non-alcoholic fatty liver, polycystic ovary syndrome, subclinical inflammation, endothelial dysfunction, hypercoagulability, 25-OH vitamin D deficiency, cytokine-related inflammation. It was determined.Interleukin 12 is a cytokine that is involved in natural and acquired immune responses, secreted by natural killer and t cells.In this study, we investigated whether il-12 levels were selected as an indicator of inflammation by 25-OH vitamin D replacement in patients with vitamin D deficiency metabolic syndrome. Materials and methods: The prospective study included; 44 patients without obvious diabetes who were hospitalized in the ınternal medicine clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital and/or admitted to the ınternal medicine outpatient clinic with a 25-OH vitamin d level below 30 ng/ml and non-vitamin D users, people diagnosed with metabolic syndrome according to IDF-2005 criteria. Data about patients were recorded from the automation system of our hospital. IL-12 and 25-OH vitamin D levels were measured before and after 6 weeks of vitamin d replacement. İbm spss statistics 22 data analysis and statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) programs were used. Results: The mean age of the patients was 44.68 ± 11.49 years. 65.9% (n = 29) of the patients were female and 34.1% (n = 15) were male. When the patients included in the study were evaluated according to the metabolic syndrome components, 44 (100%) patients had abdominal obesity, 42 (95.5%) had high blood pressure, 35 (79.5%) had low hdl-c, 30 ( 68.2% of the patients had elevated triglycerides and 22 (50%) had high blood sugar levels.