Aşikar diyabeti olmayan metabolik sendromlu hastalarda D vitamini replasmanı öncesi ve sonrası IFN-γ düzeyi araştırılması
Investigation of IFN-Y level before and after vitamin D replacement in patients with metabolic syndrome without obvious diabetes mellitus
  1. Tez No: 597975
  2. Yazar: BERNA YÜCEL AYBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA MÜŞERREF TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Allergy and Immunology, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı D vitamini eksikliği olan metabolik sendromlu hastalarda D vitamini replasmanının proinflamatuar bir sitokin olan IFN-γ düzeyi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak planlanmıştır. İç Hastalıkları Kliniği'ne ayaktan başvuran, IDF-2005 tanı kriterlerine göre metabolik sendromu olan, aşikar DM ve inflamasyona yol açacak herhangi bir hastalığı olmayan, D vitamini kullanmayan ve D vitamini eksikliği tespit edilen 44 hasta alındı. D vitamini replasmanı öncesi ve sonrası IFN-γ düzeyi ve belirlenmiş olan biyokimyasal parametreler ölçüldü. Hastaların bel, boy çevresi, kilo, BMI ölçümleri kaydedildi. 6 hafta boyunca her hafta 50000 IU D vitamini replasmanı yapıldıktan sonra ölçümleri tekrarlandı. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların D vitamini replasmanı öncesi ve sonrası tetkiklerinde IFN-γ düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşme saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of vitamin D replacement on IFN-γ level which is a proinflammatory cytokine in patients with vitamin D deficiency metabolic syndrome. Patients and Methods: The study was planned prospectively. 44 patients were included with vitamin D defficiency and diagnosed with metabolic syndrome according to IDF-2005 criteria, who were admitted to the internal medicine outpatient clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital without obvious diabetes and another chronic disaese causing inflammation and non vitamin D users.