Obezitede insülin rezistansı ve endotel disfonksiyonu ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between insulin resistance and endothelial dysfunction in obesity
  1. Tez No: 738582
  2. Yazar: ŞEVİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. KADRİYE AYDIN TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Obezitenin, kardiyovasküler risk ve insülin rezistansı ile birlikteliği uzun süredir bilinmektedir. İnsulin rezistansı da endotel disfonksiyonu için predispozan bir faktördür. Ancak obez hastalarda endotel fonksiyonu ve insülin rezistansının ilişkili olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı obez hastalarda insülin direnci ve endotel fonksiyonu arasındaki muhtemel ilişkinin aydınlatılmasıdır. Çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi obezite ve endokrinoloji polikliniklerinde yürütüldü. Bilinen hiçbir hastalığı olmayan 18 ve 65 yaş arasında, vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ile 40 kg/m2 arasında olan, ve polikliniklerimize ardışık olarak başvuran 251 olgu çalışmaya alındı. Olgular HOMA-IR 2.7 baz alınarak insülin direnci olan 118 ve insülin direnci olmayan 133 olgu olmak üzere iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Koroner arter hastalığı, hipertansiyon, diabetes mellitus, ailesinde erken koroner arter hastalığı öyküsü ya da karotid arter hastalığı gibi aterosklerozun herhangi bir klinik bulgusu, kronik böbrek hastalığı, malignensi, kronik karaciğer hastalığı saptananlar çalışmaya alınmadı. Çalışma grubu standart 75 gram oral glukoz tolerans testine (OGTT) tabi tutuldu. İnsülin direnci, homeostatik model değerlendirilmesi (HOMA-IR) ve insülin sensitivite indeksi(ISOGTT) ile endotel disfonksiyonu ise akıma bağlı dilatasyon (FMD) yöntemiyle değerlendirildi. Vücut yağ dağılımı biyoimpedans analizi ile ölçüldü. İnsülin direnci düzeylerine göre ayrılan, yaş ve VKİ arasında anlamlı fark olmayan iki grubun bakılan parametrelerden bel çevresi, sistolik kan basıncı, vücut yağ yüzdesi, gövde yağ kitlesi, gövde yağsız kitlesi, gövde yağ yüzdesi, FMD, TSH, vitamin D, PTH, total kolesterol, LDL, CRP değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı fark bulunmadı. Bel kalça oran ortalaması ve diastolik tansiyon insülin direnci olan grupta, diğer gruba göre anlamlı düzeyde farklı saptandı (sırasıyla p=0.09 ve p=0.01).
Özet (Çeviri)
Obesity is associated with cardiovascular risk and insulin resistance. Insulin resistance is a predisposing factor for endothelial dysfunction. However, it is not known whether the endothelial function and insulin resistance are associated in obese patients. The purpose of this study is to clarify the possible relationship between insulin resistance and endothelial function in obese patients. The study was conducted in Obesity and Endocrinology Outpatient clinics of Kartal Dr. Lutfi Kirdar Training and Research Hospital. Patients between 18 and 65 years, without any known disease and body mass index (BMI) between 30 and 40 kg / m2 . A total of 251 patients were included (118 insulin resistant and 133 non-insulin resistant) in the study based on the homeostasis model assessment insulin resistance (HOMA-IR) level of 2.7. Patients diagnosed with coronary artery disease, hypertension, diabetes mellitus, early coronary artery disease, family history or any clinical signs of atherosclerosis, such as carotid artery disease, chronic renal disease, malignancy, chronic liver disease were excluded. The study group was subjected to standard 75g oral glucose tolerance test (OGTT). Insulin resistance is assessed by HOMA-IR and insulin sensitivity index (ISOGTT), the endothelial dysfunction is assessed by flow-mediated dilation method (FMD). Age, BMI, waist circumference, systolic blood pressure, body fat percentage, body fat mass, body fat free mass, body fat percentage, FMD, TSH, vitamin D, PTH, total cholesterol, LDL and CRP levels were not different between two groups. Waist to hip ratio and diastolic blood pressure was significantly more in insulin resistant group (p=0.09 and p=0.01, respectively).