TRT repertuarında bulunan Elazığ - Harput ve Kerkük türkülerinin mukayesesi ve müzik eğitiminde kullanılması
Comparison of Elazığ - Harput and Kerkuk folk songs i̇n TRT repertory and thei̇r use in musi̇c education
  1. Tez No: 559404
  2. Yazar: AHMET TEBKJALY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Aynı köke ve kültüre sahip olan iki Türk yöresi, Elazığ- Harput ve Kerkük, kendilerine özgü Hoyrat (Hoyrad) usulüne sahiptir. Hoyratın doğru icra edilmesi, bu usuldeki usta- çırak ilişkisi ve iki bölgede kullanılan meşk yöntemleri gerek akademik açıdan, gerekse teori ve icra açısından oldukça önemlidir. Elazığ- Harput ve Kerkük'te icra edilen müzik, kültürümüz ve varlığımızın temel göstergesidir. Bu hususta bahsi geçen yörelerimizin Türküleri ve Hoyratlarındaki form, makam, seyir ve usul dikkatle incelenmeli. İki yörenin ilk olarak türkülerinin makamsal ve yöre yapısına uygun bir şekilde incelenirken dörtlü-beşli yönünden oluşması, ikinci olarak karar ve güçlü seslerinin tespiti ve son olarak türkü içerisinde bulunan diziler ve çeşitliliği incelenmiştir. Eserlerin seyir yapıları inici veya çıkıcı özelliklerine göre, diğer yandan ise çeşitlerine göre incelenmiştir. Her iki yöreye ait olan ortak Hoyrat usulleri dikkatle incelenmiştir. Yapılan inceleme ve analizler sonucunda gerekli kanılara varılarak izlenilmesi gereken hususlara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The two Turkish region, Elazığ- Harput and Kerkük that have same heritage and cultural features have a sui generis Hoyrad mode. Performing Hoyrad correctly, the relation between master and his/ her apprentice among this mode and the practice had been performing within these region is highly important in terms of academic, theoretical and performing . Music that had been performing in Elazığ- Harput and Kerkük is the main indicator of our culture and wealth. In this context, features of course, scale and mode of ballads and Hoyrads which has mentioned before, should be analysed carefully. While inspect the scale of these two region, firstly the quartet, guintet compositions or secondly the procurement of cadence and piercing voices and finally, the plate and then diversity in the ballads has been carefully analysed. The courses building are analysed according to the descending and ascending features, on the other hand the mode of compositions are analysed in terms of its variations. The common mode of Hoyrads carefully analysed. In consideration of the analyses we determined about therelated conclusionsand made some suggestions.