TRT Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan Elazığ-Harput türkülerinin ilköğretim müzik derslerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of elaziğ-harput Turks in the TRT Turkish Folk Music repertory in primary education music courses
- Tez No: 663004
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu araştırmanın amacı TRT Türk halk müziği repertuvarında bulunan Elazığ-Harput türkülerinin makamsal açısından incelenmesi, Türkü sözlerinin ilköğretim müzik derslerinde kullanılabilirliği, değerler eğitiminin aktarılmasında kaynak olarak kullanılmasına yönelik incelenmesi ve sınıflandırılmasıdır. Araştırma var olan durumun belirlenmesi amacıyla genel durum tespitinin kullanıldığı Tarama Modeline ait betimsel bir çalışmadır. Araştırmada tarama modelinde yürütüldüğü için çalışma kapsamında TRT repertuarında bulunan 84(seksen dört) Elazığ Harput türküsü araştırma verisi olarak kullanılmıştır. TRT repertuvarına kayıtlı Elazığ Harput türkülerinin müzik derslerinde destekleyici içerik olarak kullanılabilirliğini incelemek için 2019 yılı ilköğretim müzik dersi müfredatı, 5, 6, 7 8. Sınıf müzik dersi kitapları incelenmiştir. Elazığ Harput türküleri makam, usul, makamsal açıdan sınıf uygunluğu, söz uygunluğu, değerler eğitimi uygunluğu gibi sözel ve müzikal unsurlar açısından değerlendirilmiştir. Türkülerin usul ve makamsal açıdan kullanılabilirliği, ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. Sınıf ders kitapları ve müfredatında yer alan usul ve makamlara göre belirlenmiştir. Türkülerde 16 makam tespit edilmiş olup en çok kullanılan makam Hüseyni'dir. Türkülerde 15 usul kullanılmış olup en fazla kullanılan usul 10/8'dir. Türkülerin makamsal açıdan sınıf uygunluğu incelendiğinde 46 türkünün 5. Sınıfa, 8 türkünün 7. Sınıfa uygun olduğu tespit edilmiştir. 30 türkü ise uygun bulunmamıştır. Türkülerin söz içerikleri incelendiğinde 54 türkünün söz içeriğinin uygun olduğu, 30 türkünün ise söz içeriklerinin uygun olmadığı tespit edilmiştir. Türkülerin değerler eğitimine uygunluğu incelendiğinde 15 türkünün değerler eğitimine uygun olmadığı tespit edilmiştir. Kalan 69 türküdeki değerler arasında en çok kullanılan değer“Sevgi”dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Elazığ-Harput folk songs in TRT Turkish folk music repertoire in terms of modality, the usability of Turku lyrics in primary school music lessons, and to examine and classify them for their use as a source in the transfer of values education. The research is a descriptive study of the Screening Model in which general due diligence is used to determine the existing situation. As the research was conducted in the scanning model, 84 (eighty four) Elazig Harput folk songs in the TRT repertoire were used as research data. In order to examine the usability of Elazig Harput folk songs registered in the TRT repertoire as supportive content in music lessons, the 2019 primary school music lesson curriculum and 5th, 6th, 7th grade 8th grade music textbooks were examined. Elazığ Harput folk songs were evaluated in terms of verbal and musical elements such as suitability for class, word suitability, and values education. The usability of the folk songs in terms of procedural and maqam was determined according to the procedures and authorities in the primary education 5th, 6th, 7th and 8th grade textbooks and curricula. 16 makams have been determined in folk songs, and the most used one is Hüseyni. 15 methods were used in folk songs and the most used one is 10/8. When the class suitability of the folk songs was examined in terms of makams, it was determined that 46 folk songs were suitable for 5th grade, and 8 were suitable for 7th grade. 30 folk songs were not found suitable. When the content of the lyrics of the songs were examined, it was determined that the content of the lyrics of 54 songs was appropriate and the content of the lyrics of 30 songs was not appropriate. When the appropriateness of the folk songs to the education of values is examined, it was determined that 15 folk songs are not suitable for values education. Among the remaining 69 folk songs, the most used value is“Love”.