Üç boyutlu koordinat ölçme cihazı (CMM) ile optik tarama cihazının performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performances of three dimensional coordinate measuring device (CMM) and optical scanning device
- Tez No: 559429
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiziksel bir parçanın üç boyutlu tarama verilerinin elde edilmesinde koordinat ölçme makinesi (CMM) ve optik tarama cihazının performaslarını karşılaştırmaktır. Bu amaçla, bu tez çalışmasında endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan CMM ve optik tarama cihazları seçilmiştir. CMM cihazı olarak DEA global 07.10.07 cihazı ve optik tarama cihazı olarak da ATOS II cihazı kullanılmıştır. Öncelikle, ölçümlerde kullanılacak deney numunesinin teknik resmi hazırlanmıştır. Referans ölçüm parçasının imalatı için havacılık ve savunma sanayilerinde yaygın olarak kullanılan alüminyum 6061 malzeme seçilmiştir. Referans numunenin CNC torna ile üretimi yapılmıştır. Üretim aşamasından sonra CMM ve optik tarama cihazı ile referans numune için hazırlanan teknik resimde belirtilen özellikler ölçülmüştür. Elde edilen ölçüm sonuçları karşılaştırıldığında ölçü nominallerine CMM cihazının daha yakın değerlerde ölçüm yaptığı tespit edilmiştir. Her iki cihaz arasında bulunan ölçüm farkının yaklaşık 100 µm'nun altında olduğu görülmüştür. Ayrıca CMM cihazının daha hassas ölçümler yaptığı, optik tarama cihazının ise daha görsel raporlar hazırladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the measurement performances of coordinate measuring machine (CMM) and of optical scanning device in order to obtain three dimensional surface scan data. For this purpose, within this study optical scanning device and CMM devices commonly used in industrial practices were choosen. DEA global 07.10.07 is used as CMM device and ATOS II is used as optical scanning device. First of all, technical drawing of a reference sample on which measurement would be performed was prepared. Aluminum 6061 which is generally used in aviation and defense industries, was chosen for the production of reference measurement component. The reference sample is produced by a CNC lathe. After the production process, the dimensional features specified in the technical drawing were measured by the CMM and optical scanning device. When the results of measurement are compared, it is detected that the CMM device gives measurements as close as to the nominal values. It is realized that the deviation from the nominal values were about under 100 µm for the two devices. Furthermore it is observed that while the CMM device is capable of more precise measurement optical scanning device gives more visual reports.