Sivil havacılıkta APU'ların bakım zamanlarının WeibullAnalizi yöntemleri ile tahmin edilmesi
  1. Tez No: 559442
  2. Yazar: UFUK ÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Aviation, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Havayolu taşımacılığı sektörü, sistem ve alt sistemlerden oluşur. Bu sistemlerin amacı uçuşun güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Hizmetin oluşunda; tasarım, seyrüsefer, hava trafik, eğitim ve havaalanı alt sistemlerinde karşılaşabilinecek olumsuzluklarda uçuş güvenirliliğini riske sokabilecektir. Bunlar içerisinde Üretim ve bakım faaliyetlerinin düzgün bir şekilde yapılmaması uçuş güvenilirliği olumsuz etkilemektedir. Uçuş güvenilirliği konusunda“Bir ürünün tasarımında, üretiminde ve bakımındaolması gereken güvenilirlik düzeyi ne olmalıdır?”sorusu her zaman sorulur. Bununyanıtı ise,“Ürünün arzulanan ömrü boyunca bakım ve işletim maliyeti ile fiyatının optimum güvenilirlik seviyesinde minimum olmasıdır.”Maliyete hem müşteri, hem deüretici açısından bakmak gerekir. Bir ürünün ömür boyu maliyetinin en düşük düzeyde olması ancak, güvenilirlik testleri, ürün optimizasyonları, tasarımın gözden geçirilmesi ve arıza veri toplama ve analizi çalışmalarının yapılması ile mümkündür. Bunun için ürünün ömrü boyunca her aşamada güvenilirlik programı uygulanmalıdır. Bakım parçalarının en önemli parçalarından biride APU'dur. APU'lar ana motorlarla aynı mekanik özelliklere sahip fakat kumanda sistemleri daha gelişmiş ve otomatik çalışan bir gaz türbinli motordur. APU oldukça pahalı bir ekipmandır. Bakımının yapılması ve tükettiği yakıt açısından da havayolu şirketlerine büyük maliyetlere neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı, ekipmana sistematik bir şekilde profesyonelce yaklaşılmış ve en ekonomik biçimde kullanılmak istenilmiştir. Yolcu konforunun sağlanması ve uçağın yaptığı rötarsız kalkışlar, APU'yu maliyetler açısından avantajlı hale getirmektedir. 16 tane Boeing 747 ve 6 tane DC 10' u olan bir havayolu şirketinin yıllık APU bakım maliyetleri 750 000 $ olarak hesaplanmıştır. Bu kapsamda yapılan bakım optimizasyon çalışmalarda farklı algoritmalar kullanılmaktadır, bunlardan en yaygın olanlardan biri Weibull Dağılımıdır. Günümüzde yaşam süreli veya başarısızlık oranları ile ilgili veri analizinde yaygın olarak kullanılan Weibull olasılık dağılımı, çoğunlukla iki parametreli logaritmik bir model içermektedir. Weibull olasılık dağılımının parametreleri, farklı yöntemler ile tahmin algoritmasına sahip.Bu yöntemler içinde en çok kullanılanlar, grafik yöntemi, en küçük kareler yöntemi, maksimum benzerlik yöntemi ve moment yöntemidir. Grafik yönteminde, tamamen grafik ortamında şekil yardımıyla bir tahmin yapılırken, diğer yöntemlerde matematiksel eşitlikler ve istatistiksel özellikler kullanılarak tahminler yapılmaktadır. Öncesinde verinin uygunluğu Pareto Analizi ile incelenmiş .Weibull metoduyla bütün APU ların Plansız servis dışı kalma zamanları incelenmiş ve bu analiz sonucunda çıkan Weibull parametreleri örnek bir data seti üzerinde değerlendirilmiştir. Karşılaştırmada yapılan tahminlerin gerçeğe yakınlığı incelenmiştir. İncelemeleri hızlandırma adına 3.parti yazılımlar kullanılarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Air transport sector consists of systems and subsystems. Purpose of these systems to ensure safe flight. During the service of flight; design, navigation, air traffic, education and airport subsystems risk flight reliability. Among these, the lack of proper production and maintenance activities adversely affects flight reliability. About flight reliability we should always ask, what should be the required level of reliability in design, manufacture and maintenance of a product. The answer for this is maintenance and operating cost and price over the life of the product is optimum reliability level is minimum. We need to look at the cost both from the manufacturer and customer point of view. In order to keep a product's lifetime cost minimal, reliability testing, product optimizations, design review, and failure data collection and analysis studies should be made. For these to be possible there should be reliability testing in every part of the life of the product. One of the most important parts of maintenance is APU. APUs are gas turbine engine which have the same mechanical properties as the main engines, but their control systems are more advanced and automatic. APU is a very expensive equipment. Maintenance and in terms of fuel consumption of the APU causes great costs to the airline companies. For these reasons it was professionally and systematically approached and intended to be used in the most economical way. Ensuring passenger comfort and untouched departures, makes APU advantageous in terms of costs. The annual APU maintenance costs of the airline which has 16 Boeing 747 and 6 DC 10 are calculated as $ 750 000. In this context, different algorithms are used in maintenance optimization studies. One of the most common used is the Weibull Distribution. Weibull distribution mostly includes a two-parameter logarithmic model and is commonly used in life cycles and failure distribution analysis. Weibull probability distribution parameters have different estimation methods. The most commonly used methods are, the graphical method, The Least Squares Method, Maximum Likelihood Estimation method and moment method. In graphical method ,while making an estimation completely in graphical form with the help of figure, in other methods estimates are made using mathematical equations and statistical properties. Firstly the suitability of the data has been examined by Pareto Analysis. With Weibull method unplanned out-of-service time of APUs examined and Weibull parameters obtained from this analysis were evaluated on a sample data set. The approximation of the predictions made in the comparison is examined. To speed up reviews the results were obtained by using 3rd party software.