Yüksek binalarda iç hava kalitesi araştırması
Indoor air quality research in high buildings
  1. Tez No: 559453
  2. Yazar: MELTEM ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TORÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, iç hava kalitesi, iç hava kalitesini bozan kirleticiler ve iç hava kalitesinin sağlık ve verimlilik üzerine etkileri üzerinde durulmuştur. Başka bir araştırmada yapılan ortam ölçümleri sonucunda benzen kimyasalı için bulunan 6,3 µg/m3 ve 5,8 µg/m3 değerleri esas alınarak, bu değerlerin insan sağlığı açısından oluşturacağı risk değerleri, farklı maruziyet senaryoları için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Buna göre, ortamdaki kirletici konsantrasyonun azaltılması mümkün olmayan durumlarda işe uygun çalışan seçmek ve çalışma saatlerini düzenlemek senaryoları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, indoor air quality, factors of indoor air pollutants, indoor air pollutants and effects of indoor air quality on health and productivity are discussed. According to the results of the environmental measurements, the risk assessment calculations were made based on the values of 6.3 µg / m3 and 5.8 µg / m3 for benzene and cancer risk was emphasized. Accordingly, in cases where it is not possible to reduce the concentration of pollutants in the environment, scenarios for selecting suitable employees and regulating working hours are emphasized.