Ortopedik cerrahi girişim esnasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin anksiyete ve memnuniyet düzeyine etkisi
Effect of informing the relatives of the patients by short message (SMS) on anxiety and satisfaction level during orthopedic surgical intervention
  1. Tez No: 559468
  2. Yazar: SEDA BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR METİN AKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Deneysel tipteki bu araştırma, ortopedik cerrahi girişim esnasında hasta yakınlarını kısa mesaj ile bilgilendirmenin anksiyete ve memnuniyet düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, 01.11.2017-29.12.2017 tarihleri arasında Yalova Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde yatışı olup, ameliyathanede cerrahi girişimde bulunulan hastaların yakınları (56 deney ve 56 kontrol grubu olmak üzere toplam 112 hasta yakını) ile gerçekleştirildi. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyerek gönüllü ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan hasta yakınları örneklemi oluşturdu. Ameliyat listesindeki hastaların yakınları, deney ve kontrol grubuna rastgele atandı. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Hasta Yakını Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Ameliyat Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Takip Formu ve Ameliyat Esnasında Kısa Mesaj ile Bilgilendirme Memnuniyet Anketi kullanıldı. Veriler, hasta yakınları ile yüz yüze görüşülerek formların araştırmacı tarafından doldurulması ve hasta yakınlarının kendi kendine doldurması şeklinde elde edildi. Verilerin analizinde istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Deney grubu hasta yakınlarının Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) ön test (ÖT) puanlarının, kontrol grubu hasta yakınlarının puanlarından istatistiksel olarak ileri derecede yüksek olduğu saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This experimental research was done with the aim of determining the effect of informing the relatives of patients by short message on anxiety and satisfaction level during orthopedic surgical intervention. The study was carried out with the relatives of the patients who were admitted to Clinic of Orthopedics and Traumatology of Yalova State Hospital and who had surgical intervention in the operating room (56 experimental group and 56 control group total of 112 relatives of the patients) between the 1st of November 2017 and the 29th of December 2017. For the study, sample election was not done and relatives of patients who were volunteers and appropriate for inclusion criteria of the study generated the sample. The relatives of the patients in the surgery list were randomly assigned to the experimental and control groups. Relative of Patient Introductory Information Form, Patient Introductory Information Form, State-Trait Anxiety Inventory, Follow-up Form Informing by Short Message during Surgery and Satisfaction Survey Informing by Short Message during Surgery were used as data collection tool in the research. The data were obtained by face-to-face interviews with the patient relatives, filling in the forms by the researcher and filling in the forms by relatives of the patients their own. In the analysis of the data statistical significance level was accepted as p0.05). It was determined that the state anxiety (STAI-S) pretest scores of relatives in the experimental group were significantly extremely higher than the scores of the relatives in the control group (p0.05).