Roma kültüründe bitkiler
Plants in roman civilization
- Tez No: 559487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ORSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada; Avrupa-Sibirya, Öksin, İran-Turan ve Akdeniz floristik bölgelerinde doğal olarak yayılış gösteren bitkilerin; antikçağda önce İtalya yarımadasında, sonra tedricen Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarının bir bölümünde etkili olmuş ve bir ölçüde Hellen Uygarlığı'ndan etkilenip bir dereceye kadar da günümüzde Batı Uygarlığı olarak bilinen Uygarlığı etkilemiş Roma Uygarlığı yazınındaki izdüşümlerini takip etmeye çalışacağız. Bu kapsamda; bitkilerin, tıbbî, askerî ya da iktisadî anlamda kullanımlarının yanı sıra, kültürel, dinsel ya da mitsel karşılıkları da incelenmeye gayret edilmiştir. Bitkilerin Tarihi ile bir bölgede yerleşik olan kültürler hakkında bilgi edinmek mümkün olmakla birlikte daha önce o bölgede mevcut olmuş ancak günümüzde çeşitli nedenlerle artık mevcut olmayan kültürlerin izlerini takip etmek de mümkündür. Hatta o bölgeyi doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen kültürler de kapsam dışı değildir. Bugün kullandığımız bitki isimleri arasında bulunan laden Latince, susam Sümerce, nefvel Arapça, vb. mahreçlidir ve söz konusu kültürlerin belli dönem Anadolu coğrafyasında en azından kültürel düzeyde etkili olduklarını göstermesi açısından önemlidir. Yukarıda ifade edildiği üzere, Roma Uygarlığı bir dereceye kadar Hellen Uygarlığı'nın ardılı olarak kabul edilir, bu nedenle yazını ve doğallıkla bitkilere dair aktardıkları da Hellen Uygarlığı'ndan bağımsız olarak düşünülemez. Bu doğrultuda, çalışma temelde Roma Uygarlığı'nı merkezine oturtmuş olmakla birlikte, özellikle mitolojik referanslar bölümünde Hellen Uygarlığına da değinecektir.
Özet (Çeviri)
In this work, we identify some of the plants which naturally reside around the Euro-Siberia, Euxine, Irano-Turanian and Mediterranean floristic regions, and we explain the reflections of these plants on the literature and the culture of the ancient Roman civilization, which is recognized as the foundation of modern western civilizations, having effects on the Italian peninsula, Europe, Africa and partially Asia. In this context, we examine the medical, military, and economical usages, as well as the religious and mythical counterparts of these plants. The Plant History provides to learn about the cultures that are resident in an area, it is also possible to follow the traces of the cultures that were previously present in that region but are no longer available for various reasons. Even, cultures that directly or indirectly affect that region are not excluded. Among the plant names that we use today, it is possible to see civilizations that were once (at least) culturally found in Anatolia. For example;“laden”(Latin),“susam”Sumerian,“nefvel”Arabic, etc... Since the Roman civilization is regarded as a successor of the Hellen civilization to a certain extent, the studied items and effects on both of them are mentioned together in some sections where necessary. This study mainly focuses on the effects on the Roman Civilization, but will also refer to the ones (especially mythological references) in the Hellen Civilization where applicable.