Hemşire ve ebelerin çalışma ortamları, iş doyumları ve arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between the working environments, job satisfaction of nurses and midwives
  1. Tez No: 559510
  2. Yazar: BİRSEN ÇETİNKAYA ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışma, hastanelerde çalışan hemşire ve ebelerin çalışma ortamları, iş doyumları ve arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Bir ilde bulunan dört hastanede çalışan hemşire ve ebeler evreni oluşturmuştur (N=521). Örneklem seçimine gidilmemiş, gönüllülük ilkesi gözetilerek evrenin tamamı çalışma kapsamına alınmıştır (N=314; katılım oranı %60). Çalışma için etik kurul izni, kurum izinleri ve katılımcıların bilgilendirilmiş onamları alınmıştır. Araştırmada“Bilgi Formu”,“Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği”,“Minnesota Doyum Ölçeği Kısa Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı analizler, Cronbach Alfa katsayısı, ilişkisiz örneklemlerde t testi, tek yönlü ANOVA, Kruskall Wallis-H, Mann Whitney-U, Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; çalışma grubunun hemşirelik çalışma ortamını değerlendirme ölçeğinden elde edilen toplam puanlarının ortalaması 2,39±0,45 olarak bulunmuştur. Minnesota doyum ölçeği toplam puan ortalaması 3,08±0,69 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which seeks a meaningful correlation to be definitive, has been conducted in order to analyse nurses' and mid-wives' work environments, job satisfaction levels and also the correlation between these two. The participants are the nurses and mid-wives working in four different hospitals in the same city (N=521). No sample selection is conducted; instead, only the voluntary ones are included in the study (N=314, participation percentage: 60%). Ethics committee approval, institutional approvals and informed consent of the participant are also collected. The study recruits inquiry forms, work environment assessment scale and Minnesota satisfaction questionnaire short form. In examining the data, descriptive statistics, Cronbach alpha coefficient, unrelated samples t-test, one-way ANOVA, Kruskall Wallis-H, Mann Whitney-U, Pearson correlation coefficient and multiple linear regression analysis are employed. As the results have shown, the average of the total score of work environment assessment scale is 2,39±0,45 and the average of total score of Minnesota satisfaction questionnaire is 3,08±0,69.