Primer pterjium cerrahi tedavisinde serbest konjonktival otogreft
Free conjunctival autograft for primary pterygium surgery
- Tez No: 559518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAMİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç. Primer pterjiyumun tedavisinde korunmuş insan amniyotik membran nakli ve konjonktival otogreftleri karşılaştırmak. Yöntemler. Primer pterjiyumlu 35 hastanın 37 gözüne cerrahi eksizyon yapıldı. Grup A'da 25 göz konjonktival otogreft ile tedavi edildi. B grubundaki 12 göze insan amniyotik membran nakli uygulandı. Bu iki grup ileriye dönük komplikasyonlar, nüks ve son görünüm açısından karşılaştırıldı. Sonuçlar. Grup A'da iki nüks, grup B'de beş nüks vakası gözlendi. Nüks başlangıcı her iki grupta da yaklaşık 5.5 aydı. Dellen ülseri olan iki göz ve bir grup A'daki superior temporal kadranda bir Tenon kisti olan bir olgu ve B grubunda bir göz Dellen ülseri ve bir granül dokusu olan bir olgu gördük. Sonuçlar. Serbest konjonktival otograflamanın, primer pterjiyumda, amniyon zarı transplantasyon tekniği ile karşılaştırıldığında nükslerin azaltılması açısından daha etkili bir teknik olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose. To compare preserved human amniotic membrane transplantation and conjunctival autografts for treatment of primary pterygium. Methods. Thirty-seven eyes of 35 patients with primary pterygium underwent surgical excision. In group A, 25 eyes were treated with conjunctival autografts. In group B, 12 eyes were treated with preserved human amniotic membrane transplantation. These two groups were compared in terms of complications, recurrence, and final appearance, prospectively. Results. We observed two cases of recurrence in group A and five cases of recurrence in group B. The onset of recurrence was about 5.5 months in both groups. We observed two eyes with Dellen ulcer and one case with a Tenon's cyst in the superior temporal quadrant in group A and one case of Dellen ulcer and granulation tissue of one eye in group B. Conclusions. We suggest that free conjuntival autografting is a more effective technique in primary pterygium in terms of lowering recurrences compared with the amniotic membrane transplantation technique.