Turizm ve doğa eğitimi 'Kelebekler Vadisi Uygulaması Konya Örneği'
Tourism and natüre eduration Batterfly Valley application Konya example
- Tez No: 559531
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN SUMMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Turizm ve Doğa Eğitimi ile Kelebekler Vadisi arasındaki ilişkiyi anlamaya yönelik yapılmıştır. Turizm ve Doğa Eğitiminin Kelebekler Vadisi Uygulamasının Örneği sunulmaya çalışılmıştır. Araştırma Türkiye'de Turizm ve Doğa eğitiminin Konya'da bulunan Kelebekler Vadisi parkı üzerinde yapılmıştır. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinde yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma, turizm sektöründe çok aktif rol alan Konya Selçuklu Kelebekler Vadisi çalışanları ziyaretçileri ve Selçuklu Belediyesi park işletmeleri yöneticisi ile yapılmıştır. Görüşme sorularının değerlendirilmesi sonucu sekiz tane ana bulguya ulaşılmıştır. Sonuç bölümde ise Turizm ve Doğa Eğitiminin turizm paydaşları üzerinde ve katılımcılar üzerinde çevre ve yaşamsal kalite yönünden turizm sektörünün gelişimi açısından çok olumlu etkiler meydana getirmiştir. Kelebekler Vadisi Tropikal Park uygulamasının bölge ekonomisine ve doğaya karşı toplumun duyarlı hale gelmesi ve doğa eğitimi açısından olumlu yönde etkiler bıraktığı tespit edilmiştir. Çevre, altyapı, teknoloji ve tesisler bakımından park uygulaması değerlendirildiği zaman bazı eksiklikler olduğu görülmüş ve bu yönde oluşan olumsuz değerlendirmeler görüş halinde yazılı olarak belirtilmiştir. Doğa Eğitim odalarının ve doğadaki varlıkların hayat serüvenine yolculuk adına düzenlenen eğitim ve bilgilendirme alanlarının ve hayat döngüsüne uygun olarak hazırlanması bilimsel yönden olumlu yönde çalışmalar olarak değerlendirilmektedir. Kelebekler Vadisi Konya uygulamasının insanların ve toplumun doğanın diğer canlılarla beraber kullandığımız bir alan olduğunu ve onlara karşı sevgi ve saygının oluşması adına çok önemli bir çalışma olduğu görülmüştür. Genelde çalışma pozitif yönde; sosyal, ekonomik ve Doğa Eğitimi açısından olumlu katkılar sunmaktadır. Kelebekler vadisi Konya örneği katılımcılar üzerinde çevre, yaşam kalitesi ve turizm açısından olumlu yönde algı yaratmıştır. Aynı zamanda Selçuklu bölgenin ekonomisi açısından olumlu etki yaratmıştır. Kelebekler Vadisi Konya uygulamasının Selçukluya Konaklama işletmeleri açısından ise beklenen yönde olumlu katkı sağlayamadığı görülmektedir. Kelebekler Vadisi Konya uygulamasının Selçuklu ilçesinin turizm değerleri açısından Doğa Eğitimine yönelik sonuçları; Sosyo-kültürel yönden olumlu etki, Doğa Eğitimi yönünden olumlu etki, ekonomik yönden olumlu etki, siyasi yönden olumlu etki ve konaklama açısından ise olumsuz olmasa da beklenen katkıyı sağlayamadığı tespit edilmiştir. Kelebekler Vadisi Konya uygulamasının Turizm ve Doğa Eğitimi açısından sürdürülebilirlik ilişkisi sonuçlarında ise pozitif ve negatif yönde gelişen iki ilişki gözlemlenmiştir. Pozitif ilişki; insanların bilinçlendirilmesi, yerel yönetimlerin desteklenmesi, turist kapasitesinin önemi ve yeni turizm değerleri, çağdaş ve korumacı projelerin yapılmasıdır. Negatif yönde ise projede; çevre düzenlemelerinin, ulaşım imkânlarının, tanıtımın yön levhaları ile ilgili düzenlemelerin yetersizliği, Konya da bulunan turizm paydaşları ile sağlıklı bir iletişimin kurulamamış olması yerli ve yabancı ziyaretçilerin beklenen ilgiyi göstermemesine neden olmaktadır. Giriş ücretlerinin ziyaretçiler tarafından ekonomik bulunmamasıdır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to understand the relationship between Nature Education and Tourism with Butterfly Valley. An example of Butterfly Valley application of tourism and nature education is tried to be presented.Research has been condusted on the tourism and nature education in Turkey Butterfly Valley park, located in Konya. In the research, semi-structured interview method was used as aqualitative research methods. This research was carried out with the visitors of Konya Seljuk Butterfly Valley employees, who have a very active role in the tourism sector, and the manager of the park operations of the Selcuklu Municipality.As a result of the evaluation of the interview questions, eight main findings were found. In the Results section, nature and tourism education's stakeholders and participants have had positive effects on the development of the tourism sector, environment and vital quality. It has been found that the Butterfly Valley Tropical Park application had positive effects on the sensitivity of the society and on the economy of the region. When the park application is evaluated in terms of environment, infrastructure, technology and facilities, some deficiencies have been observed and the negative evaluations that have occurred in this direction have been indicated in the study. It has been seen that the application of Butterfly Valley in Konya is an area we use with nature and other creatures for people and society and it is a very important study for the formation of love and respect towards them. In general, the study positively contributes to social, economic and nature education. The butterfly valley Konya case created a positive perception on the participants in terms of environment, quality of life and tourism. At the same time, had a positive impact on Selcuklu region's economy. It is seen that the Butterfly Valley Konya application does not contribute positively to the Selcuklu Regions's accommodation businesses as expected. According to the results of theButterfly Valley Konya application towards Nature Education in terms of tourism values of Selçuklu district positive impact in terms of socio-culture, positive impact in terms of economy, positive impact in terms of economy, positive impact in terms of politics and not negative but also not expected contribution in terms of accomodation were determined. Two positive and negative relationships were observed in the results of the sustainability relationship of the Butterfly Valley Konya application in terms of Tourism and Nature Education. Positive relationship were identified as awareness of people, support of local administrations, importance of tourist capacity and new tourism values, contemporary and protective projects. On the negative side, the inadequacy of environmental regulations, transportation facilities, promotion signs and the lack of a healthy communication with the tourism stakeholders in Konya cause the local and foreign visitors not to show the expected interest. Entrance fees are not considered economical by visitors.