A comparative approach to the neurobiological basis of human will: Kant and al-Ghazali
İnsan iradesinin nörobiyolojík temeline karşılaştırmalı bir yaklaşım: Kant ve el-Gazali
  1. Tez No: 559548
  2. Yazar: MUHAMMAD YUSOPH BALINDONG RAMOS
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. HEBA RAOUF MOHAMED EZZAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma hem insan iradesi hakkındaki sinir bilimsel bulguları hem de Batı ve İslam medeniyetlerinden felsefi bakış açıları sunmayı amaçlamaktadır. İnsan iradesi kavramının felsefelerini, insan beyni deneylerinden elde edilen sinir bilimsel kanıtlarla ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın ana fikri, insan iradesi hakkındaki sinir bilimsel bakış açılarının Kant ve gazali'deki insan iradesi kavramları ile uyumlu olduğunu iddia etmektedir. Bu uyumluluk, sinir bilimciler ve filozoflar arasında daha bilinçli bir ilişki oluşturmak için çalışılmıştır. Bu argüman, sinir bilimsel çalışmaların, Kant ve Gazali'nin eserlerinde içkin olan spiritüel çağrışımlarla çatıştığı görüşüne karşı çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to present both the neuroscientific findings on Human Will and its philosophical perspectives from the Civilisations of the West and Islam. It aims to cor-relate the philosophies of the concept Human Will with the Neuroscientific evidences deduced from human brain experiments. The central thesis of this research claims that the Neuroscientific perspectives on the issue of Human Will are compatible with the Human Will concepts of Kant and Al-Ghazali. This compatibility is argued for in order to frame a more informed conversation between Neuroscientists and Philosophers. This argument is contrary to the belief that the findings of Neuroscientific studies are in opposition to the transcendental connotations that are embedded in the works of Kant and Al-Ghazali.