Ankara'da uluslararası havalimanında çalışanların yetişkin bağışıklama ile ilgili tutum ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Assessment of attitude and awareness of staff working in the international airport in Ankara about adult vaccines
  1. Tez No: 559574
  2. Yazar: ERKAN KIZIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Havalimanlarındaki tüm çalışanlar enfeksiyon hastalıkları ve aşı ile korunabilir hastalıklar açısından risk altındadır. Bu nedenle çalışanlar için rutin aralıklara takip edilmesi gereken bir aşı takvimi veya denetim mekanizması bulunması gerekmektedir. Bu çalışmada uluslararası havalimanında çalışanların yetişkin aşılama konusunda bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 15 Mart - 30 Haziran 2018 tarihleri arasına yürütülmüş olup kesitsel-tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Uluslararası Ankara Esenboğa Havalimanı'nda güvenlik görevlisi ve uçuş ekibi olarak görev yapan toplam 661 çalışan gönüllü olarak bu araştırmaya katılmıştır. Bu çalışmaya katılanların %54'ü güvenlik görevlisi, %46'sı uçuş ekibinden oluşmaktadır.“Aşı kartınız var mı”sorusuna uçuş ekiplerinden alınan yanıt, %89 evet iken güvenlik görevlilerinden alınan olumlu yanıt, sadece %3,2 olmuştur.
Özet (Çeviri)
All employees at the airport are in danger with regards to infectious diseases and diseases prevented by vaccines. For this reason, employees need to have a vaccination schedule or a control mechanism that must be followed in routine intervals. In this study, it is aimed to evaluate the knowledge and attitudes of the employees at the international airport about adult vaccination. The study was a cross sectional-descriptive study conducted between 15 March and 30 June 2018. A total of 661 employees working as security guards and flight crews at the International Ankara Esenboğa Airport participated in this study voluntarily. 54% of the participants were security guards and 46% of participants were flight crews.