Taekwondo sporcularında (11-14) yapılan 8 haftalık life kinetik antrenmanlarının reaksiyon süresi ve anaerobik güce etkisi
Reaction time and effect of anaerobic power on 8-WEEK life kinetic training in taekwondo athletes (11-14)
- Tez No: 559575
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İSMET TOK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada, taekwondo sporcularında (11-14) yapılan 8 haftalık Life Kinetik antrenmanlarının reaksiyon süresi ve anaerobik güce olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya, 11-14 yaş (12,47±1,10) aralığında 30 gönüllü erkek taekwondocu katılmıştır. Taekwondo sporcuları deney ve kontrol olarak 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubu (14); Life Kinetik egzersizleri +taekwondo antrenmanı, kontrol grubu (16) ise sadece taekwondo antrenmanı yaparak toplamda 8 haftalık bir süreç geçirmişlerdir. Sporcuların 8 hafta önce ve sonrasında; reaksiyon, çeviklik, durarak uzun atlama, pençe kuvveti ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler ön test ve son test olarak ayrıca gruplar arasında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of 8-week Life Kinetic training on taekwondo athletes (11-14) on reaction time and anaerobic power. Method: 30 volunteer male taekwondo players aged 11-14 years (12.47 ± 1.10 years) participated in the study. Taekwondo athletes were divided into two groups as experiment and control. Experimental group (14); Life Kinetic exercises + taekwondo training and control group (16) were given taekwondo training for a total of 8 weeks. Athletes before and after 8 weeks; Reaction, agility, long jump, forearm strength and anthropometric measurements were performed. The data obtained were analyzed as pre-test and post-test between the groups.