Havalimanı işletmeciliğinde yap işlet devret modeli ve Çukurova Uluslararası Havalimanı örneğinin incelenmesi
Examining the build-operate-transfer model in airport operation and the example of Çukurova International Airport
- Tez No: 959907
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Teknolojik gelişmeler, gelişen dünya düzeni, ülkeler arası artan rekabet ve nüfusun her geçen gün artması beraberinde altyapı yatırımlarında artış gerektirmektedir. Altyapı yatırımlarının yapılabilmesi içinde büyük finansal kaynaklar gerekmektedir. Ancak devletlerin kaynakları sınırlıdır. Kaynakların sınırlı olması az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Bu ülkeler kaynaklarının yetersizliğinden dolayı ya sınırlı düzeyde yatırım yapmak zorundadırlar ya da gerekli yatırımların yapılabilmesi için yeni finansal kaynaklar bulmak zorundadırlar. Ülkelerin kaynak arayışları çeşitli yöntemlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu yöntemlerden bir tanesi de Kamu Özel İşbirliği modelidir. Bu model bir yatırım projesine yönelik maliyet, risk ve getirilerin yapılan bir sözleşme ile kamu ve özel sektör arasında paylaşılmasıdır. Bu model sayesinde devletler yatırımlarını çok az bir bedel ödeyerek gerçekleştirmektedir. Bu yatırımlardan elde edilen gelirlerin de ülkenin ekonomisine ve gelişmesine önemli katkıları bulunmaktadır. Özel sektörle yapılan işbirliği sonucunda yüksek maliyetli birçok proje hayata geçirilmiştir. Türkiye'de uygulanan Kamu Özel İşbirliği modelleri: Yap-İşlet-Devret modeli, Yap-İşlet modeli, İşletme Hakkı Devri modeli ve Yap-Kirala-Devret modelidir. Çalışma kapsamında hem diğer ülkelerdeki hem de Türkiye'deki Kamu Özel İşbirliği modelleri ele alınmış ve Yap-İşlet-Devret modeli ile yapımı gerçekleştirilen Çukurova Uluslararası Havalimanı incelenmiştir. Çukurova Uluslararası Havalimanının devlet tarafından yapılması durumu ile Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması durumu maliyet bakımından karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements, the evolving world order, increasing competition between countries, and the ever-increasing population necessitate increased infrastructure investments. Infrastructure investments require substantial financial resources. However, government resources are limited. This limited resource size is more pronounced in underdeveloped and developing countries. Due to insufficient resources, these countries are forced to either limit their investments or find new financial resources to make the necessary investments. Countries' search for resources has led to the emergence of various methods. One such method is the Public-Private Partnership model. This model shares the costs, risks, and returns of an investment project between the public and private sectors through a contract. This model allows governments to make their investments with minimal investment costs. The revenues generated from these investments contribute significantly to the country's economy and development. Many high-cost projects have been implemented through collaboration with the private sector. Public-Private Partnership models implemented in Turkey are: the Build-Operate-Transfer model, the Build-Operate model, the Transfer of Operating Rights model, and the Build-Lease-Transfer model. The study examines Public-Private Partnership models in both other countries and Turkey, and examines the Build-Operate-Transfer model for Çukurova International Airport. A cost comparison is made between the state-owned and the Build-Operate-Transfer model for Çukurova International Airport.