Farklı fotobaşlatıcılar içeren kompozit rezinlerin mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical properties of composite resins with different photoinitiators
- Tez No: 559583
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde daha iyi bir renk uyumu ve daha iyi polimerizasyon sağlayabilmek amacıyla kompozit rezinler içerisine farklı fotobaşlatıcılar ilave edilmektedir. Bu fotobaşlatıcıların abzorbsiyon spektrumları farklı olduğundan, klinikte kullanılan ışık cihazlarıyla farklı etkileşimler göstermektedirler. Bu tez çalışmasının amacı farklı oranlarda ve tiplerde foto başlatıcılar içeren kompozit rezinlerin farklı özellikteki ışık cihazlarıyla polimerizasyonlarının, kompozit rezinlerin mekanik ve fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin, sertlik, dönüşüm derecesi, renk değişimi ve pürüzlülük yönünden değerlendirilmesidir. Bu tez çalışmasında farklı fotobaşlatıcılar içeren 4 adet kompozit rezin [Solitare 2 (Heraeus Kulzer, Hanau, Almanya), Filtek Z250 (3M ESPE, St Paul, ABD), Tetric Evo Ceram Bleach (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lihtenştayn), Tetric Evo Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lihtenştayn)], 4 farklı ışık cihazı [bir adet 2. Jenerasyon LED –Elipar S10 (3M ESPE St Paul, ABD), iki adet 3. Jenerasyon LED Bluephase 20i (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lihtenştayn) ve Valo (Ultradent Products Inc., Güney Ürdün, UT, ABD, Ultradent) ve bir adet halojen (QTH) Hilux (Benlioğlu Dental, Ankara, Türkiye)] ile polimerize edildi. Solitare 2, Filtek Z250 ve Tetric Evo Ceram Bleach için 5 mm çapında, 2 mm kalınlığında ve Tetric Evo Ceram Bulk Fill kompozit için 5 mm çapında 4 mm kalınlığında silindirik teflon kalıplar kullanıldı. Kompozit materyaller kalıplar içerisine yerleştirilerek üretici talimatları doğrultusunda polimerize edildi. Her bir kompozit materyal/ışık cihazı kombinasyonu ve sertlik, dönüşüm derecesi, renk değişimi ve pürüzlülük testi için 5'er kompozit örneği olacak şekilde toplam 320 adet örnek hazırlandı. Örneklerin sertlik ölçümleri Vicker's sertlik cihazı (Shimadzu HMV-2, Japonya), dönüşüm dercesi ölçümleri FTIR (Spectrum 400 FT-IR/FT-NIR, Perkin Elmer, ABD), renk ölçümleri spektrofotometre cihazı (Vita Easy Shade Compact, VITA Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) ve pürüzlülük ölçümleri ise yüzey profilometre cihazı (Surfest SJ-301, Mitutaya, Japonya) kullanılarak yapıldı. Testlerden elde edilen veriler SPSS programı ile istatistiksel olarak analiz edildi. Yapılan istatiksel analiz sonuçlarına göre sertlik değerleri için çalışmada kullanılan tüm kompozit rezinlerin üst yüzey sertlik değerleri alt yüzey sertlik değerlerinden yüksek bulunmuştur. Kompozit rezinler içerisinde yalnızca Filtek Z250 ışık cihazından bağımsız olarak kompozit rezin alt/üst yüzey sertlik oranı için minimum değer kabul edilen %80 sınırını geçmiştir. Dönüşüm derecesi değerleri için en yüksek dönüşüm derecesi Tetric Evo Ceram Bleach kompozitte bulunmuştur. Bunu sırasıyla Solitare 2, Tetric Evo Ceram Bulk Fill ve Filtek Z250 izlemektedir. Kullanılan ışık cihazları arasında kompozit rezinlerin monomer/polimer dönüşüm dereceleri bakımından istatistiksel anlamlı fark bulunmamaktadır. Çalışmada kullanılan kompozit rezin materyallerin hepsi, klinik olarak kabul edilebilir ΔE değeri (=3.3) eşiğinin çok üstünde bir renk değişikliği göstermiştir. Pürüzlülük değerleri karşılaştırıldığında kompozit rezin materyaller arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. En yüksek yüzey pürüzlülük değeri Tetric Evo Ceram Bleach kompozit rezinin Valo ışık cihazı ile polimerize edildiği örneklerde (Ra=0.52±0,03), en düşük yüzey pürüzlülük değeri ise Tetric Evo Ceram Bulk Fill kompozitin Valo ışık cihazı ile polimerize edildiği numunelerde (Ra=0.25±0,05) gözlenmiştir. Kompozit rezin materyallerin mekanik ve fiziksel özellikleri materyal özelliklerinde etkilenebildiği gibi, içerisinde bulunan fotobaşlatıcının türüne bağlı olarak polimerizasyonda kullanılan ışık kaynaklarının özelliklerinden de etkilenebilmektedir. Üretici firmalar, kullanıcılara materyaller içerisindeki fotobaşlatıcı tipleri ve bunların miktarları ve ideal polimerizasyon için gerekli enerji yoğunlukları ve spektral aralıklarla ilgili daha ayrıntılı bilgiler sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, various photo-initiators are added to composite resins in order to have better color matching and better polymerization. Since the absorption spectra of these photo-initiators are differ between one another, they show different interactions with the light devices used in the clinic. The aim of this thesis is to investigate the effect of different light curing devices on the polymerization of composite resins containing different ratios and types of photoinitiators by defining their mechanical and physical properties expressed by hardness, degree of conversion, color change and roughness. In this thesis study , 4 composite resins containing different photoinitiators; [Solitare 2 (Heraeus Kulzer, Hanau, Germany), Filtek Z250 (3M ESPE, St Paul, USA), Tetric Evo Ceram Bleach (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lichtenstein), Tetric Evo Ceram Bulk Fill (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Lichtenstein)], were polimerized with 4 different light curing devices; [one 2nd Generation LED-Elipar S10 (3M ESPE St Paul, USA), two 3rd Generation LED Bluephase 20i (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Liechtenstein) and Valo (Ultradent Products Inc., South Jordan, UT, USA, Ultradent) and one halogen (QTH) Hilux (Benlioğlu Dental, Ankara, Turkey)]. 2mm thick and 5mm in diameter cylindrical Teflon molds were used for Solitare 2, Filtek Z250 and Tetric Evo Ceram Bleach,whereas 4mm thick and and 5 mm in diameter cylindrical teflon molds were used for Tetric Evo Ceram Bulk Fill composite. The composite materials were placed in molds and polymerized according to the manufacturers' instructions. For each composite material / light curing device combination, 5 composite samples were prepared for hardness, degree of conversion, color change and roughness test, with a total of 320 samples. Hardness measurements of samples were recorded by Vicker's hardness tester (Shimadzu HMV-2, Japan), degree of conversion measurements by FTIR (Spectrum 400 FT-IR / FT-NIR, Perkin Elmer, USA), color measurements by spectrophotometer (Vita Easy Shade Compact Sackingen, Germany) and roughness measurements by using surface profilometer (Surfest SJ-301, Mitutaya, Japan). The data obtained from the tests were statistically analyzed by SPSS program. According to the statistical analysis results obtained for hardness values, all composite resins used in the study showed higher hardness values for the upper surface when compared with those of the lower surface. Within the composite resins, only Filtek Z250, regardless of the light curing device, exceeded the 80% limit which is accepted as the minimum value for the composite resin lower / upper surface hardness ratio. Regarding the degree of conversion measurements, the highest degree of conversion was found in the Tetric Evo Ceram Bleach composite, followed by Solitaire 2, Tetric Evoceram Bulk Fill and Filtek Z250 respectively. There is no statistically significant difference in the monomer / polymer degree of conversion of composite resins among the light devices used. All of the composite resin materials used in the study showed a color change far above the clinically acceptable ΔE value (= 3.3) threshold. Upon the comparison of the roughness values, no statistically significant difference was found between composite resin materials. The highest surface roughness value was obtained in the samples of the Tetric Evo Ceram Bleach composite resin polymerized with Valo light curing device (Ra = 0.52 ± 0.03), whereas the lowest surface roughness value was obtained in the samples of the Tetric Evo Ceram Bulk Fill composite polymerized with Valo light device (Ra = 0:25 ± 0.05). As the mechanical and physical properties of composite resin materials can be influenced by the materials' properties of themselfs, they could also be affected by the light sources used in polymerization which in turn depend on the type of the photoinitiator contained therein. Manufacturers should provide users with more detailed information on the types and quantities of photo-initiators included in the materials, as well as the proper energy density and spectral output needed.